8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Analiz: NFT Müzik Platformları, 2022’de Spotify’ın Tahtını Sarsacak!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Spotify ve Apple Music’in, plak şirketlerine ödenen kesinti ile birlikte müzisyenlerin gelirlerinden toplam %75’e varan kesintiler yaptığı bildiriliyor. Bu ne kadar adil?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Saxo Bank son olarak yayınladığı bir analizde, NFT müzik platformlarının gelecekte daha da popüler olacağını öngördü.
  • Analize göre 2022 yılından itibaren Audius gibi NFT müzik platformları, Spotify ve Apple Music gibi geleneksel streaming platformlarının tahtını sarsacak.

Saxo Bank, Spotify gibi popüler streaming platformları müzisyen gelirlerinin çoğunu keserken, NFT tabanlı müzik platformlarının sanatçıların “adil” paylarını almalarına yardımcı olacağını düşünüyor.

Binance indirim kodu

“NFT Müzik Platformları, Sanatçıların Bir Sonraki Durağı Olacak”

Saxo Bank’ın kripto para analisti Mads Eberhardt, Spotify ve Apple Music gibi ana akım streaming platformlarının müzisyen gelirlerinden önemli bir kesinti yaptığını; hatta bunun bazı örneklerde %75’e kadar çıkabildiğini dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Eberhardt konu ile ilgili, “Müzisyenler, Spotify ve Apple Music gibi mevcut streaming platformlarının gelir paylaşımı modelleri tarafından haksız muamele gördüklerinden, NFT müzik platformları, sanatçılar için bir sonraki ana durak olabilir.” ifadelerini kullandı.

Audius Örneği

Analist, Katy Perry, The Chainsmokers ve Jason Derulo gibi ünlü sanatçılar tarafından da desteklenen blockchain müzik platformu Audius gibi girişimler de dahil olmak üzere NFT tabanlı müzik yayın projelerinin 2022’de Spotify’ın tahtını sarsabileceğini belirtti. Blok zincirine dayanan Audius platformu, “aracıları” müzik endüstrisinden çıkarmak ve “hayranlar” ile “sanatçıların” birbirleriyle doğrudan etkileşime girmesine olanak sağlamak için tasarlanmış merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve streaming protokolüdür.

Buna karşılık, Saxo Bank’a göre Spotify gibi geleneksel streaming platformlarının geleceği ise son derece “kasvetli”. Şirket, Spotify hisselerinin 2022’de %33 düşeceğini tahmin ediyor; ki SPOT fiyatı, 2021 yılına 300 Dolar fiyatından başlamasına rağmen bugün 229 Dolara kadar gerilemiş görünüyor. Hatta Spotify hisseleri Ağustos ayında 204 Dolara kadar geriledi.

İlgili Haber:  Bir NFT Yatırımcısı 1.400 Dolara Aldığı Eseri 3.3 Milyon Dolara Sattı

Kripto para ve blockchain endüstrisi, müzik dünyasını da değiştirecek mi?

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar