NFT Pazar Yeri Nifty Gateway, Karbon Dengelemesi Yapmayı Planlıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

Nifty Gateway, karbon dengelemeleri yoluyla NFT’lerin ekolojik ayak izini telafi etmeyi hedefliyor.

blank

Haberin Özeti

  • Winklevoss ikizlere ait olan NFT pazar yeri Nifty Gateway, ekolojik ayak izini azaltmayı planladığını açıkladı.
  • Nifty Gateway, şu anda enerji yoğun olan Ethereum üzerine inşa edilmiştir.
  • Ünlü NFT pazarı, ekolojik ayak izi nedeniyle çeşitli tepkiler ile karşı karşıya. Ayrıca pek çok kripto para şirketi de çevre ile ilgili eleştirilere yanıt vermeye başlıyor.

Bugün erken saatlerde, Winklevoss’un sahip olduğu NFT pazar yeri Nifty Gateway, her ayın sonunda özel karbon dengelemeleri yoluyla karbon nötr hale gelme planlarını duyurdu. Şirket ayrıca “%99 daha verimli” yeni bir basım süreci başlatmayı planlıyor.

Geleneksel Sanat Dünyası da Yüksek Karbon Ayak İzine Sahip

Ancak şirketin kurucuları Duncan ve Griffin Cock Foster tarafından kaleme alınan not, çevreye karşı daha duyarlı olunacağını belirtse de kripto sanatının çevre üzerindeki etkisine dair endişeleri reddediyor. Metinde: “Diğerlerinin yanı sıra, Basellere, Bienallere ve dünyanın dört bir yanındaki sayısız diğer festivale yapılan tüm özel ve ticari hava yolculuğunu içeren geleneksel sanat dünyasının karbon ayak izini açıklayacak bir blockchain yok. Örneğin galeri sergilerine, müzelere ve benzerlerine giden otomobil trafiğinde de karbon ayak izi çok büyük olmasına rağmen, bu tür eleştiriler yalnızca dijital sanat dünyasına karşı yöneltiliyor. Görünüşe göre, bu şeffaf olmanın bir bedeli.” ifadeleri yer aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

NFT Piyasası Ekolojik Duyarlılığa Önem Veriyor

Nifty Gateway’in yalnızca Ethereum’un karbon emisyonları konusundaki “şeffaflığı” nedeniyle eleştirildiği fikri biraz basit gelebilir. UCSD’de bir profesör olan Memo Akten’in raporu, bir sanatçının Nifty Gateway’deki NFT koleksiyonunun 86 ton CO2 ürettiğini öne sürüyor; bu da kabaca “100’den fazla transatlantik uçuşa” denk geliyor.

Grimes, Rico Nasty ve Aphex Twin gibi NFT alanına yeni giren kişiler, enerji yoğun teknolojiyi benimsedikleri için eleştirildi.

Nifty Gateway, geçtiğimiz günlerde, 500 tonluk bir CO2 dengelemesinin eşlik ettiği “The Carbon Drop” adlı bir müzayedeye ev sahipliği yaptı. NFT müzayede evleri Foundation ve Zora da ekolojik etkilerini azaltmak için çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend