NFT Platformu Zora, Ethereum’un Karbon Ayak İzine Karşı Ekolojik Dengeleme Projelerini Destekliyor

Zora, yağmur ormanlarını koruma çabalarını destekliyor.

Haberin Özeti

  • Bir NFT pazarı olan Zora, özel bir karbon dengeleme projesi yoluyla Ethereum’un emisyon maliyetini dengelemeye çalışıyor.
  • NFT’ler, genellikle Ethereum blok zincirinde olduklarından önemli bir enerji maliyetine sahiptir.
  • Zora, Ethereum’un karbon ayak izine karşı Agrocortex adlı bir projeyi destekliyor.

NFT pazar yeri Zora, 50 tonluk karbon dengelemesiyle Ethereum’un ekolojik ayak izini küçültüyor.

Zora, 50 Tonluk Karbon Dengelemesi İçin Ödeme Yapıyor

Şirket, Honduras’taki Cerro de Hula rüzgar çiftliğinden 20 tonluk bir CO2e dengelemesi (karbondioksit eşdeğeri) ve Amazon yağmur ormanlarını korumak için çalışan bir karbon dengeleme çabası olan Agrocortex Redd Projesi’nden 30 tonluk bir dengeleme için ödeme yaptığını açıkladı.

Zora, bir NFT pazarıdır: Bunlar dijital sanat, müzik veya diğer koleksiyonlar biçiminde olabilen ve Ethereum blok zincirinde kriptografik olarak güvence altına alınmış varlıklardır. NFT’ler geçtiğimiz birkaç ay içinde çok heyecanlı bir yatırım haline geldi: Grimes 6 milyon Dolarlık bir koleksiyon sattı ve dijital sanatçı Beeple, Aralık ayında NFT’lerden benzer şekilde çılgın miktarda para kazandı.

Ethereum üzerine inşa edilen çoğu kripto projesi gibi, NFT’lerin de önemli bir çevresel maliyeti vardır.

Ethereum Enerji Tüketimi Ne Kadar?

Ethereum, yeni tokenleri “çıkarmak” için büyük miktarda enerji yakmaya neden olan iş kanıtı fikir birliği mekanizması aracılığıyla çalışır. Digiconomist’in Ethereum Enerji Tüketim endeksine göre, ortalama bir Ethereum işlemi 54 kWh kullanıyor. Ethereum sonunda iş kanıtı mekanizmasını kaldıracak ve daha az enerji gerektiren hisse kanıtı mekanizmasını benimseyecek.

Zora’nın yaratıcılarından Dee Goen ise şirketin bağışlarını, kripto alanındaki karbon dengelemelerini kolaylaştırmaya yardımcı olan grup Offsetra aracılığıyla yaptığını söyledi.

Offsetra’nın danışmanlarından Drew Bonnea da NFT’lerin çevre sorunları hakkında farkındalık ve eğitim için inanılmaz bir fırsat sunduğunu söyledi. Bonnea, “Sanat önemli bir değişim aracıdır. Zora gibi platformların sanatçıları desteklediğini ve platformlarını güçlendiren ağın olumsuz çevresel etkileri konusunda sorumluluk aldığını görmek bizi heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Beeple, NFT’den Kazandığı 53 Milyon Dolarlık Ethereum'u Sattı

Bir Cevap Yazın