NFT Projesi CryptoTrunks, Çevresel Etkisini Azaltmak İçin Geçici Olarak Kapanıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto sektörünün çevresel etkileri sıcak bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • CryptoTrunks, kullanıcıların kripto cüzdanlarının çevreye etkisini gösteren bir NFT ağacı basmasına olanak sağlıyor.
  • Ani bir popülerlik artışının ardından proje, çevresel etkisini gözden geçirmek zorunda kaldı.

Kripto ticaret seviyenizin neden olduğu karbon ayak izi ışığında bir NFT ağacı oluşturulmasına olanak sağlayan CryptoTrunks, lansmandan sadece iki gün sonra geçiçi olarak duraklatıldı.

blank

CryptoTrunks Nedir?

CryptoTrunks geliştiricisi Will konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Son günlerde kripto işlemleri için gerekli olan ağ maliyetinin ulaştığı seviyeler dikkat çekiyor. Bu süreçte projeyi duraklatmak ve işlerin soğumasını beklemek en iyi çözüm.” ifadelerini kullandı.

CryptoTrunks’ın duraklatılmasının ardından gaz ücretleri yaklaşık bir saat içinde düşüş yaşadı. Sonrasında ise geliştiriciler projeyi tekrardan başlattı.

CryptoTrunks projesi, bir tüccarın işlem geçmişininin neden olduğu çevresel zararı gözler önüne sermek için bir NFT ağacı oluşturur. Ağaç ne kadar büyükse, tüccar gezegene o büyüklükte zarar vermiş olur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto para piyasası son günlerde küle dönerken, CryptoTrunks’a olan ilgi de bir hayli arttı. Kullanıcılar şimdiye kadar 7.657 üretken ağaç ve 645 “oluşum ağacı” (CryptoTrunks sanatçısı Reuben tarafından tasarlanan ve 1.500 ağaçtan oluşan bir koleksiyon) başlattılar.

Bununla birlikte CryptoTrunks, eko-aktivistlerin yoğun olarak eleştirdiği ve diğer tüm NFT’ler ile aynı gaz ücretine sahip olan blockchainde çalışıyor. Karbon hesaplayıcı Offsettra’ya göre, bugün gaz ücretleri o kadar yüksekti ki; her bir ağaç yaklaşık 250 kilogram karbon emisyonu üretti. Bu, ticari bir uçakta yolcu olarak bir saatlik uçuş yapmaya eşdeğer bir karbon emisyonu.

Gaz Ücreti Sorunu

Will ile birlikte protokolü oluşturan Reuben, gaz ücretlerinin düşmesini beklemek için Pazar akşamı projeyi geçici olarak durdurduklarını söyledi. Protokolü duraklatma hamlesi maliyetleri belli ölçüde düşürdü. CryptoTrunks, sunucudaki standart gaz ücretleri 500 gwei’nin üzerine çıktığında protokolü duraklattı ve ücretler 150 gwei’ye düştüğünde yeniden başlattı.

Will ve Reuben ikilisi, CryptoTrunks’u karbon-nötr veya karbon-negatif bir projeye dönüştürmek için Offsetra ve Carbon.fyi ile çalışıyor. Proje, bu kapsamda, Belize’deki yeniden ağaçlandırma programı olan Bull Run projesine oluşum ağaçlarından elde edilen gelirin bir kısmını bağışlamayı planlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend