1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

NFT Projesi CryptoTrunks, Çevresel Etkisini Azaltmak İçin Geçici Olarak Kapanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto sektörünün çevresel etkileri sıcak bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • CryptoTrunks, kullanıcıların kripto cüzdanlarının çevreye etkisini gösteren bir NFT ağacı basmasına olanak sağlıyor.
  • Ani bir popülerlik artışının ardından proje, çevresel etkisini gözden geçirmek zorunda kaldı.

Kripto ticaret seviyenizin neden olduğu karbon ayak izi ışığında bir NFT ağacı oluşturulmasına olanak sağlayan CryptoTrunks, lansmandan sadece iki gün sonra geçiçi olarak duraklatıldı.

Binance indirim kodu

CryptoTrunks Nedir?

CryptoTrunks geliştiricisi Will konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Son günlerde kripto işlemleri için gerekli olan ağ maliyetinin ulaştığı seviyeler dikkat çekiyor. Bu süreçte projeyi duraklatmak ve işlerin soğumasını beklemek en iyi çözüm.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CryptoTrunks’ın duraklatılmasının ardından gaz ücretleri yaklaşık bir saat içinde düşüş yaşadı. Sonrasında ise geliştiriciler projeyi tekrardan başlattı.

CryptoTrunks projesi, bir tüccarın işlem geçmişininin neden olduğu çevresel zararı gözler önüne sermek için bir NFT ağacı oluşturur. Ağaç ne kadar büyükse, tüccar gezegene o büyüklükte zarar vermiş olur.

Kripto para piyasası son günlerde küle dönerken, CryptoTrunks’a olan ilgi de bir hayli arttı. Kullanıcılar şimdiye kadar 7.657 üretken ağaç ve 645 “oluşum ağacı” (CryptoTrunks sanatçısı Reuben tarafından tasarlanan ve 1.500 ağaçtan oluşan bir koleksiyon) başlattılar.

Bununla birlikte CryptoTrunks, eko-aktivistlerin yoğun olarak eleştirdiği ve diğer tüm NFT’ler ile aynı gaz ücretine sahip olan blockchainde çalışıyor. Karbon hesaplayıcı Offsettra’ya göre, bugün gaz ücretleri o kadar yüksekti ki; her bir ağaç yaklaşık 250 kilogram karbon emisyonu üretti. Bu, ticari bir uçakta yolcu olarak bir saatlik uçuş yapmaya eşdeğer bir karbon emisyonu.

Gaz Ücreti Sorunu

Will ile birlikte protokolü oluşturan Reuben, gaz ücretlerinin düşmesini beklemek için Pazar akşamı projeyi geçici olarak durdurduklarını söyledi. Protokolü duraklatma hamlesi maliyetleri belli ölçüde düşürdü. CryptoTrunks, sunucudaki standart gaz ücretleri 500 gwei’nin üzerine çıktığında protokolü duraklattı ve ücretler 150 gwei’ye düştüğünde yeniden başlattı.

İlgili Haber:  Kripto Borsası BitMEX, Karbon Nötr Olacağını Açıkladı

Will ve Reuben ikilisi, CryptoTrunks’u karbon-nötr veya karbon-negatif bir projeye dönüştürmek için Offsetra ve Carbon.fyi ile çalışıyor. Proje, bu kapsamda, Belize’deki yeniden ağaçlandırma programı olan Bull Run projesine oluşum ağaçlarından elde edilen gelirin bir kısmını bağışlamayı planlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar