NFT Sahipleri Öldüklerinde NFT’lerine Ne Olacak?

Tüketiciler kendi servetlerini inşa ederken kullandıkları varlıklar genelde nakit, yatırımlar, mülk, arabalar, mücevherler ya da sanat eserleri gibi somut şeylerden oluşur. Fakat artık günlük yaşantılarımıza giderek yeni varlık tipleri ekleniyor: Kripto paralar ya da NFT’ler gibi dijital varlıklar.

Günümüzde aslında dünya tarihinin en büyük servet transferi gerçekleşiyor. Önümüzdeki yıllarda 16 trilyon dolarlık bir servetin el değiştireceği öngörülüyor. Ölüm ya da acil bir durumda somut olan varlıkları birilerine bırakmak kolay olsa da işin içine dijital varlıklar girince durum biraz karmaşıklaşıyor.

Her Yıl Milyonlarca Dolar Banka Hesaplarında Unutuluyor

Biri öldüğünde genelde geriye kalan servetinin nasıl dağıtılacağına dair bir vasiyetname bırakır. Bu olmadığında ise devletler bu servetin nasıl dağıtılacağına dair birtakım kurallara sahiptir. Bir vasiyetnamede genellikle servetin kime bırakılacağından bahsedilirken güncel bir varlık listesinden ya da hesaplara ait şifre ya da giriş anahtarlarından bahsedilmez. Şu anda bile bankalarda, vefat eden kişinin yakınlarının bu hesaplardan haberi olmadığı için sahipsiz bir şekilde bekleyen milyarlarca dolarlık varlıklar olduğu tahmin ediliyor.

Konu dijital eserler olunca bankayı arayıp herhangi bir akrabanın size değerli bir NFT bırakıp bırakmadığını sormak da çok mümkün olmuyor. NFT’leri ve kripto paraları kontrol eden merkezi bir yönetim ya da devlet olmadığı için aileler yakınlarının kendilerine değerli dijital varlıklar bırakıp bırakmadığını öğrenebilmesi de epey zorlaşıyor. Tabii ki NFT’leri ya da kripto paraların özellikle merkeziyetsiz tasarlandığını ve böyle olmasının gizlilik konusunda ideal olduğunu unutmamak gerekiyor.

Dijital Varlıklarınızın Unutulmaması İçin Neler Yapılabilir?

Peki tüketiciler, bu dünyayı terk ettiklerinde dijital varlıklarının güvende olduğundan nasıl emin olabilir? Öncelikle 1Password gibi bir şifre yöneticisi kullanılması tavsiye ediliyor. Bu sayede size ait olan kripto paralara ait tüm hesap bilgileri, giriş verileri ve özel anahtarlar tek bir noktada depolanıyor. Bu tek ana parolanızı da vasiyetnamenizde bahsederek tüm dijital varlıklarınızın istediğiniz şekilde yönetilebilmesini sağlayabilirsiniz.

  Lindsay Lohan, Ethereum’da 15 Bin Dolara Daft Punk NFT'si Satıyor

İkinci olarak ise dijital varlıklarınızı depolamak için bir dijital cüzdan ya da borsa kullanabilirsiniz. Bu hesaplarda özel anahtarların da saklanabildiği göz önüne alındığında, aileniz bu hesaba giriş yetkisine sahip ise varlıklarınıza da erişebilir. Ayrıca bazı borsaların ölüm sonrası yönetim hizmeti sunduğunu da hatırlatmak gerekir.

Bütün bunlara alternatif olarak tüm dijital varlıklarınıza ait parolaları ve anahtarları içeren bir liste de oluşturabilirsiniz. Ancak bu listeyi yıllık olarak güncel tutmakta fayda var. Ayrıca vasiyetnamenizde sahip olduğunuz dijital varlıkların nasıl dağıtılacağına dair detaylı bilgiler vermek de oldukça yararlı olacaktır.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın