8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

NFT Satışları ve Taban Fiyatları Büyük Düşüşte! NFT Çılgınlığı Son mu Buluyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

NFT pazarının soğumaya başladığına dair pek çok işaret var. NFT satışları ve floor fiyatları büyük ölçüde düşüş yaşıyor.

Binance indirim kodu

NonFungible.com verilerine göre günlük NFT satışları 31 Ocak’tan bu yana %83 oranında düştü. NFT’lerin ortalama satış fiyatı ise 2.000 doların altına geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

NFT piyasasını takip eden NonFungible.com’a göre, 2 Ocak’ta ortalama satış fiyatı en yüksek seviyesi 6900 dolara kadar çıkan bir NFT’nin, bugünkü ortalama satış fiyatı 2000 doların altına düşmüş durumda.

Veriler, günlük toplam NFT satış ortalamasının 3 Mart’ta yaklaşık 26.2 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Bu rakam 31 Ocak’ta 160.2 milyon dolardı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı 24 Şubat’tan bu yana ortalama satış fiyatı yaklaşık %30 düşmüş durumda.

NonFungible.com’a göre, çoğu zaman maymun ve penguenler gibi karikatürümsü formda olan NFT’lerin, geçen yıl günlük ortalama fiyatları 128 dolardan yaklaşık 4.000 dolara çıktı. En büyük NFT pazarı olan OpenSea, Ocak ayında şimdiye kadarki en iyi ayını kaydetti.

O zamandan beri, pandemi dönemi teşviklerinin hafifletilmesine ilişkin endişeler ve jeopolitik gerilimlerin tüm kripto piyasası üzerinde baskı oluşturması nedeniyle fiyatlar istikrarlı bir şekilde gerilemeye başladı. Düşüş Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle daha da hızlandı.

Bloomberg’te yazan kripto yatırımcısı Aaron Brown, “Geçen haftadan beri en çok talep gören NFT’ler için taban fiyatlarda %40’a varan önemli bir düşüş var” dedi.

Düşüşün nedenlerinden biri de, artan regülasyon olasılığı olabilir. Geçen hafta yayınladığımız başka bir haberde, SEC’in bazı NFT satıcılarını, geliştiricilerini ve pazar yerlerini incelemeye başladığını bildirmiştik.

En popüler markalardan bazılarının NFT satışları da hızla düşüyor. DappRadar verilerine göre NBA Top Shot’lar geçen hafta %26, Axie Infinity’ler ise %15 düştü. Fakat tüm piyasa düşerken halen artış gösteren koleksiyonlar da yok değil. DappRadar verilerine göre, Bored Ape Yacht Club NFT satışları son yedi gün içinde %59 artarken CryptoPunk satışları %118 arttı.

İlgili Haber:  NFT Sayesinde Bir Dijital Sanat Eserinin Kime Ait Olduğu Tartışmaları Sona Erebilir

Birçok NFT pazaryerinde işlem hacmi düşüşleri yaşanıyor. DappRadar’a göre OpenSea’nin işlem hacmi son yedi günde %30 düştü. Rakip platform LooksRare’in hacmi %16 azaldı. DappRadar’a göre popüler oyun Axie Infinity’nin hacmi bile %21 azaldı.

DappRadar kıdemli veri analisti Pedro Herrera, “İşlem hacimleri genel olarak düşüyor, ancak yeni tüccarların sayısı artıyor. Yani, hacim düşerken, aktivite artıyor” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar