NFT Sayesinde Bir Dijital Sanat Eserinin Kime Ait Olduğu Tartışmaları Sona Erebilir

Dijital sanat eserleri kolaylıkla ve sonsuz sayıda kopyalanabilirler fakat NFT’ler sayesinde alıcılar bir eserin kendilerine ait olduğunu artık kanıtlayabilecek.

Dijital sanatçı Kevin Abosch bir patates fotoğrafını 1.5 milyon dolara satmıştı, dahası aynı sanatçı kripto paralardan esinlendiği bir heykeli ve hatta kendi kanını da blockchain üzerinden satışa çıkardığını söyledi.

Bu yüzden NFT dünyasına girmek 51 yaşındaki İrlandalı sanatçı için oldukça mantıklı bir adım olmuşa benziyor.

Non-fungible tokenlar (NFT’ler) temel olarak bir dijital eserin varlığını ve bu eserin sahipliği hakkında bilgiler içeren elektronik birer kimlik kartı olarak tanımlanabilir. Aslında bu teknoloji en az 2017 yılından beri hayatımızda ancak aynı şekilde blockchain teknolojisini kullanan kripto paraların son zamanlarda yükselişiyle beraber NFT’ler de giderek popülerleşti.

Beeple Kendi Eserini Yaklaşık 70 Milyon Dolara Satmıştı

NFT çılgınlığı Mart ayında ünlü Christie’s açık arttırma platformunda Beeple adlı dijital sanatçının kendine ait bir eseri neredeyse 70 milyon dolar satmasıyla doruğa ulaştı. Bu satış ile Beeple yaşayan en zengin üçüncü sanatçı olarak tarihte yerini aldı.

NFT’lerin bu hızlı yükselişleri karşısında bazıları ise, neden bir koleksiyoncunun NFT satın almak isteyebileceğini merak ediyor. Ancak Abosch gibi sanatçılar için NFT’ler dijital sanat dünyasında yıllardır yer alan bir probleme çözüm bulmuş gibi görünüyor. Bu problemi oluşturan ana unsur ise sanatçılar tarafından, sonsuz sayıda ve kolayca kopyalanabilen bir eserin sahipliğinin nasıl kanıtlanabileceği ve bir sanat eserine sahip olmanın anlamı nedir gibi konular olduğu şeklinde ifade ediliyor.  

NFT’ler Opensea gibi platformlarda satıldıktan sonra satın alınan NFT’nin sahibinin bilgileri Arweave adı verilen bir yazılımda saklanıyor. Arweave yazılımı bu bilgileri dağınık bir bilgisayar ağında adeta bir kalıcı internet görevi görerek saklıyor ve bu bilgilerin gelecekte silinmesinin ve izin alınmadan değiştirilmesinin önüne geçilmesini sağlıyor.

  Coinbase Çalışanının Düğününde NFT Yüzük Takıldı

Alıcılar Ödedikleri Para Karşılığı Bir Bilgi Fişi Elde Ediyor

Başka bir şekilde anlatmak gerekirse, alıcı kişi Ethereum kullanarak bir OpenSea gibi bir NFT açık arttırma platformundan bir jpeg dosyası için para ödüyor ve bunun karşılığı olarak Arweave üzerinde bu satışın onayına ve eserin sahibi olduğuna dair bir ‘alışveriş fişi’ elde etmiş oluyor.

Kripto paraların popülerleşmesi ve sanat piyasasının yükselişi daha önce de paralel bir şekilde gitmişti ancak yaşanan pandemi bu alandaki NFT gibi teknolojilerin başarısını perçinledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın