NFT’ler Çevreye Ne Kadar Zarar Veriyor?

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

8 Mart 2021’de, online sanat eseri satış platformu ArtStation, çok tartışılan bir duyuru gerçekleştirdi ve ardından da birkaç saat sonra bu duyuruyu silip bir özür dilemek zorunda kaldı. Duyuruda ArtStation şunları söyledi: “Yaptığımız duyurunun bu kadar olumsuz tepkiler almasından dolayı üzgünüz. Açıkça görülüyor ki bir hata yaptık ve bu hatayı kabul ediyoruz.”

Bu özür, ArtStation’ın non-fungible tokenleri (NFT’leri) kendi platformunda satacağını açıkladığı duyuruya karşı gelen tepkilerin ardından gerçekleşti. NFT’ler, popülerliği özellikle bu yıl çok büyük seviyelere ulaşmış milyon dolarlık bir sektör olarak biliniyor. Ancak NFT’ler, çevreye olan zararları dolayısıyla çevreci kesimden yoğun eleştirilere maruz kaldı.

ArtStation sonradan yaptığı ek bir açıklamayla, NFT planlarını tamamen rafa kaldırdığını da ilan etmiş oldu: “NFT teknolojisinin, dijital sanatçılar için büyük ve pozitif değişiklikler sağlayabilecek bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz. Umarız gelecekte bir gün NFT’nin sahip olduğu sorunlara adil ve çevreci çözümler bulunabilir.”

NFT’ler, Çevreye Zararı Bilinen Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

NFT’ler üzerindeki bu tartışmalar aslında NFT’lerin güç aldığı Blockchain teknolojisinden kaynaklanıyor. Blockchain teknolojisinin sağladığı online defter mekanizmasıyla Bitcoin gibi kripto paraların var olması mümkün kılınıyor.

Ancak bu kripto paraların ve NFT’lerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, çok fazla miktarlarda elektrik tüketen bilgisayarların Blockchain’leri ayakta tutması gerekiyor.

Bitcoin’in çevreye olan etkisi de geçtiğimiz aylarda Cambridge Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir çalışmayla ortaya konmuştu. Çalışmaya göre Bitcoin madenciliği için kullanılan elektrik miktarı, tüm Hollanda’nın kullandığı enerjiden daha fazla olarak saptanmıştı.

Sadece NFT’lerin Çevreye Olan Etkisiyle İlgili Detaylı Bir Çalışma Henüz Yok

NFT’lerin enerji gereksinimleri hakkındaki çalışmalar henüz belirli bir derinliğe erişmemiş olsa da kripto varlık sektörünün içinde bile bu konuda tartışmalar yaşanmıştı. NFT piyasalarının çevreye olan etkilerini takip eden bir websitesi olan CryptoArt.wtf, Mart ayında kapanmıştı. Kapanmanın nedeni olarak ise, aynı zamanda bir dijital sanatçı olan sitenin sahibi, sitesindeki verilerin amacı dışında kullanılmasını göstermişti.

Tahminlere göre 100 eserlik bir çalışmanın NFT üzerinden satılmasıyla 10 tonun üzerinde karbondioksit salınımına neden oluyor. Bu miktar da, Avrupa Birliği’nde, sanayi ve ticaret sektörleri yüzünden gerçekleşen karbon salınımı dahil, kişi başına yıllık olarak atmosfere salınan ortalama karbondioksitten fazla bir miktara denk geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend