NFT’ler Güçlü Duruşunu Sürdüyor – Murat Pak NFT Satışlarından 2.8 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Çarşamba günü son anına kadar sade geçen bir NFT açık arttırmasında, anonim dijital sanatçı Pak’ın iki sanat eseri, online satış platformu Nifty Gateway’de 2.8 milyon dolara satıldı. Sanat eserlerinin arttırması, Sotheby ile işbirliğiyle, çok parçalı bir satış ile gerçekleşti ve toplamda 16.8 milyon dolar gelir elde edildi.

NFT’ler, ya da diğer bir deyişle non-fungible tokens, sıklıkla Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve bir eserin özgünlüğünü kanıtlayan akıllı sözleşmeler olarak tanımlanıyor. Normalde dijital eserler sayısız kere kopyalanabilirken, NFT’lerin bir kişiye bağlanmasıyla tek bir resmi sürüm var olmuş oluyor ve diğerlerinin hepsi kopya olarak damgalanıyor.

NFT Piyasasında Daha Önce de Rekor Satışlar Gerçekleşmişti

Şimdiye kadar,  NFT’ye bağlanmış bir tweet 2.9 milyon dolara satıldı, NBA lisanslı Lebron James videoları 208.000 dolara alıcı buldu ve 96 yıllık bir tablo 40.000 dolara satıldı. En çok bilineni ise, sanatçı Beeple tarafından Christie’s açık arttırmasında 69.3 milyon dolara satılan bir dijital mozaik olmuştu. Bunlarla karşılaştırıldığında büyük oranda beklentilerin altında kalsa da, sadece iki hafta önce var olmayan birkaç parça sanat eseri için bu rakamlar da baş döndürücü cinsten.

Küp Resimlerinin NFT’leri 500 Dolardan Alıcı Buldu

Eş zamanlı olarak satışı yapılan diğer eserlerden biri de “Küp” adıyla satılan bir küp resmiydi. İlk gün, bir küpün NFT’si 500 dolar, 5 küpün NFT’si 2500 dolar diye yükselerek en son 1000 küpün değeri 500.000 dolar olarak belirlenmişti. İlk gün yapılan 15 dakikalık satışta 19.740 adet küp satıldı ve 9.87 milyon dolar gelir elde edildi.

İkinci günde ise, bir adet küpün satış fiyatı 1.000 dolara çıkarıldı, bu küplerden de 3.268 adet satılarak 3.3 milyon dolar gelir elde edildi. Üçüncü günde ise, bir küpün fiyatı 1.500 dolar olarak belirlendi ve 593 küp bu fiyattan satıldı. Toplamda ise 3.080 tane farklı alıcı 23.598 adet küpe toplamda yaklaşık 14 milyon dolar harcamış oldu.

Eleştirmenler NFT’leri, 17. yüzyılda Hollanda’da gerçekleşen lale çılgınlığına benzetiyorlar. Gerçekten de son haftalarda, NFT fiyatları birçok alım satım platformunda çöküşe geçti. Beeple’ın eserini satın alan girişimci bile, NFT endüstrisini büyük bir risk olarak tanımlamıştı. Kısa bir süre önce de NFT balonunun halihazırda patlıyor olduğuna dair spekülasyonlar yapılmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend