26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

NFT’lerin Yükselişiyle ‘Kazanmak İçin Öde’ Oyunları Pahalı Hale Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Blockchain oyunlarının geliştiriciler ve yayıncılar tarafından zorlanmasının en büyük yararı, fungible token veya NFT’nin oluşturulmasıdır. Bu teknoloji, bolca mistik bir kılıçtan, geliştirdiğiniz 99 seviye bir büyücüye kadar oyun içi öğelerin blockchainde temsil edilmesine ve diğer oyuncularla serbestçe takas edilmesine olanak tanır.

Binance indirim kodu

NFT’ler, yüzlerce saati, söz konusu büyücüyü 99. seviyeye yükseltmenin sizi oyunun sonraki aşamalarına ilerlemek için hızlı ve kolay bir yol haline getirmesini istemeyen oyunculara verir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bazı yönlerden bu, mobil oyunlar gerçekten yükselmeye başladığında popüler hale gelen “freemium” oyun modeline benziyor. Candy Crush’ı ücretsiz oynadıysanız ve tam olarak kimin 200.000 değerli taştan oluşan özel teklif için 99.99 $ harcadığını merak ettiyseniz, muhtemelen 99. seviye büyücü NFT‘yi almaya istekli olan aynı kişidir.

Bununla birlikte, büyük bir fark var: Candy Crush’ta harcanan 99.99 $ doğrudan geliştiriciye giderken (Apple büyük bir kısmını aldıktan sonra), NFT karı doğrudan size, satıcıya gelir. Bu, oyuncular için harika bir haber ve oyun (ve pazar yeri) aktif bir kullanıcı tabanını koruduğu sürece, geliştirici işlem ücretlerinden sağlıklı bir getiri sağlamalıdır.

Mirandus

Yeni bir “destansı” role play oyunu olan “Mirandus” tanıtıldı. Tabii ki, tanıtmak oyunun henüz oynanabilir olduğu anlamına gelmez. Daha fazla sorgulama üzerine Cointelegraph’a “Şu anda oyunun oynanabilir bir versiyonu yok. Konsept aşamasındayız ve ön prodüksiyona geçiyoruz” denildi.

Büyük haber, oyuncuların oyun içi öğelerine blockchainde NFT’ler olarak tamamen sahip olabilecekleri. Bu bir blockchain oyunu olduğundan, bu ayrıntı tek başına haber değeri taşımaz.

Şans eseri, bazı NFT’ler zaten basılmış ve doğrudan geliştiriciden satın alınabilir durumda. Hala konsept aşamasında olan bir video oyunu için oyun içi öğeler satın almak için para harcayabildiğimiz zamanları yaşıyoruz.

İlgili Haber:  İngiltere’de Taksiler Kripto Para ile Ödeme Almaya Başlıyor

Birkaç robot gövdesi parçasının yanı sıra, şu anda satışa sunulan başlıca NFT’ler, mütevazı bir arazi sahipliğinden (50 $) beş antik kaleden birine (500.000 $) kadar değişen çeşitli mülk türlerinin tapularıdır. Oyunun web sitesinde “Oyuncular YALNIZCA bir mülkün duvarları içinde güvende” ve “Daha iyi işler daha iyi duvarlar demektir” sözleri vurgulanmaktadır.

Yani, en iyi duvarlar ve dolayısıyla en güvenli duvarlar yarım milyon dolara mal olacak. Oysa ben Candy Crush’a 99.99 dolar harcayan kişinin mantığından daha fazla parası olduğunu sanıyordum.

Şimdi, bu blockchain oyunlarının çoğu biriktirmek için spekülasyon yapmak zorunda olma kavramı etrafında inşa edildi. Upland genel beta sürümünü incelerken, 10.000 $ ‘lık bir bütçeyle oyundan en fazla geri dönüşün nasıl elde edileceğine dair bir kılavuzun altını çizdim.

Geliştirici Ne Düşünüyor

Yarım milyon dolar? Oyun oynamaya kim bu kadar çok yatırım yapacak? Mirandus geliştiricisi Gala Games’e göre:

“Oyun dünyası üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmak isteyen ve tüm bir geliştirme ekibini işe alma maliyeti olmadan kendi oyununu geliştirmek isteyenler.”

Gala Cointelegraph’a, bu NFT’lerin satılacağından hiç şüphesi olmadığını belirtti. Satılmadığı senaryo için de “Birisi tacını almak için adım atana kadar krallıklar monarşisiz kalacak” dedi.

Kalenizi diğer oyunculardan kullanmaları için ücretlendirerek para kazanma fırsatları olsa da, geliştirme ekibine doğrudan erişim dışında bir kale satın almanın ana nedeni, ilgili unvan ve saygıdır.

49,95 dolara İskoçya’da bir arsa satın alabilir, kendinize bir lord diyebilir ve iddia edildiği gibi gerçek dünyada daha fazla saygı duyabilirsiniz. Ama 500.000 $ harcamanın daha iyi bir yolunu gerçekten düşünemiyorsanız, o zaman sizi durdurmayacağım.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar