25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Piyasadaki Tüm NFT’lerin %80’ine %17’lik Bir Grup Sahip: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son olarak yayınlanan bir rapora göre NFT piyasasındaki yatırımcıların %17’sinin tüm NFT’lerin %80’ine sahip olduğu ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para analiz firması Moonstream tarafından yayınlanan rapora göre, NFT yatırımcılarının %17’si piyasadaki tüm NFT’lerin %80’ini elinde bulunduruyor.
  • Moonstream söz konusu raporu ortaya koymak adına 700.000’den fazla kripto cüzdanını ve 7 milyondan fazla NFT’yi analiz etti.

Kripto para analiz firması Moonstream tarafından yayınlanan rapora göre, NFT yatırımcılarının %17’si piyasadaki tüm NFT’lerin %80’ini elinde bulunduruyor.

Binance indirim kodu

NFT Yatırımcılarının %17’si Toplam Servetin %80’ine Sahip

Moonstream söz konusu raporu ortaya koymak adına 700.000’den fazla kripto cüzdanını ve 7 milyondan fazla NFT’yi analiz etti. Bu anlamda raporun ve araştırmanın kaynağının bir hayli geniş olduğunu belirtmek gerekir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

İlk olarak 21 Ekim’de yayınlanan ve sonrasında güncellenen rapor, pek çok NFT takipçisinin aklına “Piyasa tekelleşiyor mu?” sorusunu getirdi.

Pareto İlkesi

Moonstream’in ilgi çekici raporuna rağmen; benzer durumların pek çok finans piyasasında ve hatta hayatın farklı alanlarında ortaya çıkabileceğini belirtmek de önemlidir.

19. yüzyılda Vilfredo Pareto tarafından ortaya konan “Pareto İlkesi” de bu noktanın altını çizen ilk büyük teorilerden biriydi. Pareto, o dönemde İngiltere’deki servet ve gelir dağılımını inceleyerek; yüksek miktarda serveti elinde tutan grupların topluluk içinde azınlık olduklarını ortaya koydu.

Pareto İlkesine göre nüfusun %20’sinin toplam servetin %80’ine sahip olduğu biliniyorsa; nüfusun %10’unun servetin yaklaşık %65’ine ve nüfusun %5’inin de servetin %50’sine sahip olduğunu söylemek yerinde bir tespit olur.

80/20 ilkesinin farklı örnekleri çeşitli iş alanlarında da bulunabilir. Bir ürün hattının %20’si tipik olarak toplam satışların %80’ini oluşturur. Aynı şey müşteriler için de söylenebilir; çünkü müşterilerin %20’si genellikle bir şirketin kârının %80’ini oluşturur.

İlgili Haber:  Kripto Borsası FTX, Bir NBA Takımı ile Sponsorluk Görüşmeleri Yapıyor

Hatta bu tip örnekler günümüz toplumunda da geçerliliğini koruyor. Suçluların %20’si genellikle toplam suçların %80’inden sorumludurlar ve trafik kazalarının %80’inden genel anlamda sürücülerin %20’si sorumludur.

Bu anlamda NFT “servetinin” yaklaşık %20’lik bir kesim üzerinde yoğunlaşması sürpriz değil; ancak “ademi merkeziyetçi” bir vaat ile yola çıkan kripto para endüstrisinin temelleri ile ne denli uyumlu, tartışılır

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend