4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

CBDC Yarışı: Nijerya, Merkez Bankası Dijital Para Birimini Piyasaya Sürüyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Nijerya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ilk olarak bu ayın başlarında piyasaya sürülmesi planlanmıştı; ancak süreç ertelendi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.
  • Nijerya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ilk olarak bu ayın başlarında piyasaya sürülmesi planlanmıştı; ancak süreç ertelendi.
  • Nijerya Merkez Bankası (CBN), nakit paraya ek bir ödeme aracı ve bir değer deposu olarak kullanılacak küresel bir kripto para yaratmak istiyor.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Nijerya ve CBDC Mücadelesi

Nijerya Merkez Bankası (CBN), 1 Ekim’de ertelediği eNaira’yı tekrardan uygulamaya koyacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBN, nakit paraya ek bir ödeme aracı ve bir değer deposu olarak kullanılacak küresel bir kripto para yaratmak istiyor.

CBN, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, erteleme kararının doğru olduğunu; çünkü işleri ilk seferde eksiksiz yapmanın değerini ve bunun kripto paralar için uzun vadeli başarıya katkıda bulunduğunu vurguladı. CBN, henüz gereken tüm onayları almamış bir dijital para birimini piyasaya sürmenin ülke geleceği olumsuz sonuçlar doğurabileceğini; bu nedenle tedbirli davrandıklarını belirtti.

Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Sorunsuz Tasarlanması Amaçlanıyor

Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi, 2 Ekim’de bir CBDC’nin “resmi para birimi” olarak sunulmasını onayladı.

CBN’ye göre ülke, eNaira’yı zamanında başlatmaya odaklanmak yerine; temel olarak eNaira’yı “eksiksiz tasarlamak” üzerinde odaklandı. Ülkenin merkez bankası, ayrıca, potansiyel kullanıcıları CBDC’nin özellikleri, riskleri ve bunların nasıl azaltılacağı konusunda eğitmek için de zaman ayırdı.

Merkez bankası, bu detayların Nijeryalılara çevrimdışı kullanıcıların erişebileceği eNaira’yı geliştirmek ve lansmanını başarıyla hayata geçirmek için en önemli noktalar olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar