9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

CBDC Yarışı: Nijerya, Merkez Bankası Dijital Para Birimini Piyasaya Sürüyor!

Önemli Gelişmeler

Nijerya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ilk olarak bu ayın başlarında piyasaya sürülmesi planlanmıştı; ancak süreç ertelendi.

blank

Haberin Özeti

  • Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.
  • Nijerya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ilk olarak bu ayın başlarında piyasaya sürülmesi planlanmıştı; ancak süreç ertelendi.
  • Nijerya Merkez Bankası (CBN), nakit paraya ek bir ödeme aracı ve bir değer deposu olarak kullanılacak küresel bir kripto para yaratmak istiyor.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.

blank

Nijerya ve CBDC Mücadelesi

Nijerya Merkez Bankası (CBN), 1 Ekim’de ertelediği eNaira’yı tekrardan uygulamaya koyacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

CBN, nakit paraya ek bir ödeme aracı ve bir değer deposu olarak kullanılacak küresel bir kripto para yaratmak istiyor.

CBN, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, erteleme kararının doğru olduğunu; çünkü işleri ilk seferde eksiksiz yapmanın değerini ve bunun kripto paralar için uzun vadeli başarıya katkıda bulunduğunu vurguladı. CBN, henüz gereken tüm onayları almamış bir dijital para birimini piyasaya sürmenin ülke geleceği olumsuz sonuçlar doğurabileceğini; bu nedenle tedbirli davrandıklarını belirtti.

Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Sorunsuz Tasarlanması Amaçlanıyor

Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi, 2 Ekim’de bir CBDC’nin “resmi para birimi” olarak sunulmasını onayladı.

CBN’ye göre ülke, eNaira’yı zamanında başlatmaya odaklanmak yerine; temel olarak eNaira’yı “eksiksiz tasarlamak” üzerinde odaklandı. Ülkenin merkez bankası, ayrıca, potansiyel kullanıcıları CBDC’nin özellikleri, riskleri ve bunların nasıl azaltılacağı konusunda eğitmek için de zaman ayırdı.

Merkez bankası, bu detayların Nijeryalılara çevrimdışı kullanıcıların erişebileceği eNaira’yı geliştirmek ve lansmanını başarıyla hayata geçirmek için en önemli noktalar olduğunu belirtti.

İlgili Haber:  ABD'de Dijital Dolar Projesi Pilot Uygulamalara Başlayacak

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend