10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

Nijerya Merkez Bankası: Kripto Para Ticareti Yasaklanmadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Nijerya merkez bankasından üst düzey bir yetkili, finans kurumlarının kripto şirketleriyle ticaret yapmasının yasaklandığını, ancak insanların kripto ticareti yapmaya devam edebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Nijerya Merkez Bankasında üst düzey bir yetkili, kripto ticareti yapan kişilere herhangi bir yasak olmadığını yineledi.
  • Bankaların kripto şirketleriyle çalışması engellenmeye devam ediliyor.
  • Yerel medya kuruluşu Today NG’nin bildirdiğine göre, Nijerya Merkez Bankası’ndan (CBN) üst düzey bir yetkili, bankanın kripto parayı yasakladığı iddialarını reddetti.

CBN yetkilisi Adamu Lamtek, bankanın tek amacının bankacılık sektörünü kripto paradan korumak olduğunu söyledi. Öte yandan kripto ticareti bütünüyle yasaklanmadı.

Binance indirim kodu

Vatandaşlar Kripto Para Ticareti Yapmaya Devam Edebilir

Bu açıklama, Nijerya merkez bankasının tüm bankalara kripto para satın alan, satan veya ticaretini yapan müşteriler için hizmetlerini derhal iptal etmelerini söylemesinden 1 aydan fazla bir süre sonra geldi. Bankanın kararına neyin yol açtığı ise henüz net değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Lamtek Today NG’deki açıklamalarda, “CBN, kripto para kullanımına kısıtlamalar getirmedi ve insanları ticaret yapmaktan caydırmıyoruz. Yaptığımız şey, bankacılık sektöründeki kripto para ile ilgili işlemleri yasaklamaktı.” ifadeleri yer aldı.

Ancak bu sözler Nijerya hükümetinin kripto parayı onayladığı yönünde de algılanmamalıdır. Yatırım firması Dan Holdings ve sosyal ödemeler uygulaması Coins App CEO’su Danny Oyekan, Merkez Bankası’nın kimin kripto para ticareti yapabileceği konusunda yargı yetkisine sahip olmadığını açıkladı.

Kripto, Nijerya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yetkisi altındadır. Eylül ayında, Nijerya SEC, aksi ispatlanana kadar kripto parayı menkul kıymetler olarak kabul ederek sektörü düzenleme planlarını açıkladı.

Mevzuat belirsizliğine rağmen, ülkenin kripto ticaret hacmi dünyadaki diğer birçok ülkeyi geride bıraktığı için Nijerya genellikle Afrika’nın “Bitcoin Ülkesi” olarak anılır.

İlgili Haber:  Ünlü Bitcoin Yatırımcısı, 3. Çeyrek Gelirlerini Bir Önceki Yıla Göre %91 Oranında Artırdı!

Yasak Sonrası Nijerya’da Kripto Endüstrisi

Nijerya Merkez Bankası’nın kripto şirketleriyle ilgilenen finans kurumlarına yönelik yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana sadece 1 aydan fazla zaman geçti.

Ancak Nijerya kripto endüstrisi ayakta kalmaya devam ediyor. Oyekan konu ile ilgili, “Endüstri direnç gösterdi ve eşler arası değişimler geliştirerek hızla adapte oldu. Bunu 1 – 2 ayda başarmak kolay bir iş değil.” ifadelerini kullandı.

Oyekan, yasağa yanıt olarak OTC anlaşmalarının halen devam ettiğini ve gayri resmi eşler arası pazarın da büyüdüğünü açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar