Uyarı: Bu yazı yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Bebekler dünyaya iki farklı yöntemle gelir: hamile kadınlar ya normal doğum adı verilen vajinal doğum ile doğum yapar ya da sezaryen adı verilen ameliyatlı yöntemle doğum yaparlar. Her iki yöntemde de ana amaç çocuğu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmektir.

Vajinal doğumun riskli olduğu durumlarda sezaryen ile doğum yapılır. Sezaryen ile doğum yapılacaksa bunun kararının çok önceden verilmesi ve öncesinde birtakım tıbbi kontrollerin yapılması gerekir.

Sezaryenin bazen annenin küçük ve dar cinsel organa sahip olması gibi durumlarda da gerçekleştildiği olur. Eğer bebek kafası aşağı gelecek şekilde bir pozisyonda değilse ve bebeği bu şekilde anne karnında döndürmek başarısız olmuş ise yine sezaryen yöntemi gerekli olur.

Normal Doğum ile Sezaryen Arasındaki Fark

Bazen sezaryen yapılması kararı doğum uzmanı tarafından annenin ve bebeğin sağlığı düşünülerek plansız ve ani bir şekilde verilir. Bu ani karar doğumun çok yavaş gerçekleşmesi veya bebeğin yeterince oksijen almaması gibi vajinal doğum esnasında yaşanan birtakım sorunlardan da kaynaklanabilir.

Sezaryen genel itibariyle güvenli bir doğum yöntemi olarak kabul edilse de bazen normal doğuma göre riskler taşır. Sezaryen büyük bir cerrahi operasyondur ve annenin karnının operasyon ile açılması ve bebeğin uterutan çıkarılması işlemidir.

Sezaryen ile doğum yapan kadınlarda genelde sonraki doğumlar da bu şekilde devam eder. ABD’de her 3 çocuktan 2’si sezaryen yöntemiyle dünyaya gelmekte.

Genelde vajinal yani normal doğumun sezaryen doğuma göre daha doğal olduğu kabul edilir. Böylece kadınların doğanın kendilerinden beklediği şekilde doğum yaptığına inanılır.

Fakat doğum ister sezaryen ister normal şekilde olsun annenin bunu çok önceden bilmesi ve belirlemesi önemlidir.

Vajinal Doğumun Anneye Etkileri

Vajinal doğum uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Fiziksel olarak anne ve bebek için yorucu olabilir. Fakat vajinal doğumun faydalarından biri doğumdan sonra hastahanede kalma süresinin sezaryene kıyasla daha kısa olmasıdır. Sezaryen ile doğumda doğum sonrası iyileşme ve hastahaneden çıkma süreci daha uzundur.

Ülkeden ülkeye göre değişse de vajinal doğum sonrası hastahanede kalma süresi genelde 24 ile 48 saat arasıdır. Eğer anne iyi hissediyorsa çok daha kısa sürede hastahaneden çıkabilir.

Vajinal yani normal doğum yapan kadınlar sezaryen ile gelen büyük bir ameliyatı ve ona bağlı riskleri atlatmış olur. Sezaryen doğumdaki riskler arasında aşırı kan kaybı, yara izi, enfeksiyon, anesteziye karşı alerjik reaksiyon gibi durumlar da vardır. Normal doğumda bu tür riskler yoktur. Ayrıca normal doğumdan sonra anne daha az baygın olacağından bebeğini hemen kucağına alabilir ve kısa süre sonra emzirmeye başlayabilir.

Vajinal doğum sırasında vajina etrafındaki deri ve tabakalar zarar görebilir ve bebek doğum kanalından çıkarken bu kısımlar hasar görebilir. Eğer gerilme ve aşınma fazla ise dikiş gerektirebilir.

Vajinal doğum sonrasında anne vajina ile anüs arasındaki bölgede bazı acılar duyabilir.

Vajinal Doğumun Bebeğe Etkileri

Vajinal doğumun bebek açısından bir önemli faydası anne bebeği ile doğumdan sonra çok daha kısa bir süre içinde iletişim kurmaya başlayacak ve daha erken sürede emzirmeye başlayacaktır. Sezaryen yönteminde bu süre daha uzundur.

Vajinal doğum esnasında ilgili kaslar doğmakta olan bebeğin ciğerlerindeki sıvıyı dışarı atacak ve böylece bebek doğduktan sonra daha az nefes alma sorunları yaşayacaktır. Vajinal yolla doğan bebekler annelerinin doğum kanalından geçecekleri için iyi bakterilerin bir miktarına önceden sahip olmuş olacaklardır ve bu da bebeklerin bağışıklık sistemini hızlandıracaktır.

Eğer anne dar ve küçük bir vajinaya sahipse ve bebek de boyut olarak büyükse bebek vajinal doğum esnasında incinmiş kafatası, çatlak köprücük kemiği gibi küçük bazı hasarlar görebilir.

Sezaryenin Anneye Etkileri

Genelde vajinal doğum yapmasında bir sıkıntı görülmeyen kadınların sezaryen ile doğum yapmasının pek fazla bir avantajı olmadığı kabul edilir.

Bazen kadınlar estetik açıdan vajinalarının hasar görmemesi için sezaryen ile doğumu tercih etme eğilimde de olabilirler.

Sezaryen ile doğum yapan kadınlar hastahanede daha uzun süre kalırlar. Bu genelde 2 ile 4 gün arasında değişir. Sezaryen doğumun bazı yan etkileri de ameliyattan sonra oluşabilecek yaralar, izler, alerjik durumlardır.

Sezaryen ile doğumda büyük bir cerrahi operasyon gerçekleştiğinden aşırı kan kaybı ve enfeksiyon gibi riskler de vardır.

Sezaryen doğum yapan kadınların normal doğum yapanlara oranla daha geç sürede bebeklerini emzirmeye başladığı görülmüştür.

Sezaryenin Bebeğe Etkileri

Sezaryen ile doğan bebeklerin genelde doğum esnasında daha çok nefes alma sorunları yaşayabileceği savunulur. Hatta bunun daha sonra astıma dönüşebildiği de iddia edilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here