Norveç Hükümeti Dolaylı Olarak 570’den Fazla Bitcoin Tutuyor

0
262

Bitcoin’in benimsenmesi, dolaylı bir şekilde de olsa, Bitcoin (BTC) Norveç hükümetinin kasasına çoktan ulaştı.

Binance indirim kodu

Norveç Bitcoin Tutuyor

Zincir analiz firması Arcane Research’ın bir raporuna göre, Petrol Fonu olarak da bilinen Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu, MicroStrategy‘deki fonları aracılığıyla Bitcoin pazarına dolaylı yoldan girmiş bulunuyor.

Binance indirim kodu

Bu noktada aklınıza şu soru gelebilir: “Neden MicroStrategy’nin Bitcoin tutması, Norveç fonunun Bitcoin tuttuğu anlamına gelsin ki?”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bunun nedeni, halka açık herhangi bir şirketin yabancı topraklarda gayrimenkul veya hazine fonlarını kullanarak diğer varlıkların satın alınması gibi büyük yatırımlar yapmadan önce, hissedarların çoğunluğunun (veya hepsinin) onayının gerekli olmasıdır.

Onayın alınmasının ardından, tüm hissedarlar daha sonra paralarının aktığı varlığın sıkı bir incelemesini yaparlar, bu da Norveç fonunun MicroStrategy’nin Bitcoin satın alma ve tutma kararını onayladığı ve kabul ettiği anlamına gelir.

Ayrıca fon da küçük değil. Raporda, Petrol Fonu olarak da bilinen Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu’nun, tüm küresel hisselerin ve hisse senetlerinin %1.4’ü de dahil olmak üzere, 1 trilyon ABD dolarının üzerinde varlığa sahip olduğu ve dünyanın en büyük varlık fonu olduğu belirtildi.

Arcane, blogunda şunları kaydetti: “31 Aralık 2019 itibariyle %1.51’lik MicroStrategy hisseleri sayesinde, Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu şimdi dolaylı olarak 577.6 Bitcoin (~6.3 milyon dolar) tutuyor.”

Daha Fazla Bitcoin?

Bu durum, Norveç hükümetini dolaylı yoldan Bitcoin pazarına giren ilk gelişmiş ülkelerden biri haline getiriyor.

Arcane, Norveç Emeklilik Fonu’nun, MicroStrategy aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmasının yanı sıra, diğer yatırımlar yoluyla ek Bitcoin alımına da sahip olabileceğini belirtti.

Arcane ayrıca dünyanın en büyük hisse senedi ve yatırım fonlarından Vanguard ve Blackrock Advisors da şu anda MicroStrategy yatırımlarıyla Bitcoin’e sahip olduklarını söyleyerek;

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatının 16 Binin Ötesine Geçme İhtimali Var mı?

BlackRock (5829.3 BTC ~ 63.8 milyon dolar) ve Vanguard Group (4482.9 BTC ~ 49.1 milyon dolar), MicroStrategy’deki hisseleri aracılığıyla oldukça büyük bir Bitcoin miktarına sahip.” dendi.

Norveç Fonu’nun Bitcoin satın alımını onaylaması, ülkenin dijital para birimleri ve kripto varlıklar etrafındaki olumlu politikalarının bir göstergesidir.

Raporlar, Norveç’in şu anda “nakitsiz toplum” olduğunu ve hem düzenleme hem de altyapının 2030 yılına kadar tamamen nakitsiz bir ülke olmasını sağlayacağını gösteriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?