Norveç’in Yalnızca %4’ünün Nakit Kullandığı Açıklandı

Son güncelleme: 3 ay önce

Perşembe günü gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bache, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC‘leri) ayrıntılı olarak açıklarken nakit ödemelerde bir düşüş olduğunu açıkladı.

Bache, Finance Norway Payments konferansında yaptığı konuşmada, ödemelerin yalnızca %4’ünün nakit kullanılarak yapıldığını belirterek bu oranın, yaklaşık olarak ilkbahardakiyle aynı olduğuna ve pandemi öncesine göre oldukça düşük bir seviyeye işaret ettiğine dikkat çekti. Bache ayrıca bildikleri kadarıyla Norveç’te’ki nakit ödemelerin payının diğer bütün ülkelerden daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Norveç’in, ülkenin merkez bankası Norges Bank tarafından çıkarılan para birimi olan kronu kullandığı bilinirken mart ayında COVID-19 endişelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kişisel temasın ortak noktaları ülkeler için mantıksal olarak endişe verici hale geldi. Bunlar, sürekli el değiştiren fiziksel para birimlerini içeriyordu.

CBDC’ler ise 2020’de sıcak bir konu olarak ortaya çıktı. Çin’in varlığını test etmekle övünmesiyle dünya ülkelerinin büyük bir kısmı böyle bir dijital varlık ortaya koymaya karar verdi.

Bache, küresel CBDC sahnesinin çeşitli yönlerini detaylandırdıktan sonra Norveç’e ve bazı komşu ülkelere özgü bir eğilimin, nakit kullanımında düşme seviyesi sergilediğini ifade etti.

CDBC’ye dair oldukça fazla soru işareti mevcut

Merkez Bankası Para Politikası Müdürü ise nakit paranın göze çarpan özelliklerinden bahsetti. Örneğin, dijital ödeme sistemlerinin çökmesi durumunda nakitin mevcudiyetini koruyacağını hatırlatılırken nakit paranın yaygın olarak erişilebilen yasal bir ihale olduğu belirtildi.

Paranın bir CBDC ile tamamen dijital hale gelmesi durumunda ülkenin bu özelliklerinin bazılarını kaybedebileceğini vurgulayan müdür, bu noktada nakitin ölmesi ve CBDC’nin de uygulamaya konulamaması durumunda önemli bir şeyin kaybedilip kaybedilmeyeceği sorusunun sorulması gerektiğine işaret etti. Merkez bankası parasının, para sistemine güven için çok önemli olup olmadığını sorgulayan yetkili, CBDC’nin daha geniş bir yelpazede nakitin sunabileceğinden fazlasını sağlayıp sağlayamayacağı gibi sorulara dikkat çekti.

  Paypal'ın Kriptoyu Kucaklaması Bitcoin için Dönüm Noktası

Norveç’in bir CBDC başlatması söz konusu olursa göz önünde bulundurulması gereken bir dizi başka noktaya da değinilmesi gerekeceğini hatırlatan müdür, bir CBDC’nin ileriye dönük tanıtımına hala biraz uzak olduklarını dile getirdi.

Aciliyet eksikliğinin, şimdiye kadar bir CBDC’nin uygulamaya konmasına akut bir ihtiyaç olmadığı yönündeki görüşlerini yansıttığını belirten yetkili, bir CBDC’nin uygulamaya konmasının bir dizi alanda önemli sonuçları olabileceğini ve kararlarının bu konuda iyi bilgilenme yönünde olduğunu açıkladı.

Bu süreç ilerlemeye devam ederken ve Norveç Merkez Bankası CBDC’leri incelemeye devam ettiğini açıklarken Brezilya Ekonomi Bakanı ise dün itibariyle ülkelerinin CBDC arayışını doğruladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın