8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Nvidia Geforce RTX 3060 Ekran Kartında Madencilik Hashrate’lerini Tekrar Kısıtladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Nvidia Şubat ayında, yeni ekran kartlarını Ethereum madenciliği için daha az çekici hale getirmeyi planladığını açıklamıştı. Tepkilerin ardından daha önce geri adım atan Nvidia, şimdi ise planlarını uygulama aşamasına geçiyor.

Binance indirim kodu

Nvidia, gelen tepkilere aldırış etmedi ve GeForce RTX 3060 gibi en güçlü ekran kartlarında üretilebilecek hash rate’i geri alınamayacak şekilde %50 oranında düşürecek. Oyuncular daha önce, piyasadaki ekran kartlarında yaşanan stok problemleri nedeniyle, ekran kartlarının Ethereum ve diğer kripto paraların madenciliğinde kullanılmasını eleştirmişlerdi.

Binance indirim kodu

Aslında RTX 3060 üzerinde yapılan madencilik hash rate’lerinin uzun bir süre önce yarılaya indirilmiş olması gerekiyordu. Ancak Nvidia tarafından Mart ayında piyasaya sürülen bir güncelleme ile yazılım tabanlı olan kısıtlama, yanlışlıkla kaldırılmış oldu. Şimdi ise şirketin bu soruna daha kalıcı bir çözüm üretmeye çalıştığı söyleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Nvidia Hibrit Çözümüyle Madencilik Hızlarını Düşürecek

Nvidia’nın planlarında ise gelecekte iki yönlü bir hash rate kısıtlamasını uygulamak var. İlk adım olarak yeni bir sürücü güncellemesi yayınlanacak. GeForce-466.27 sürücü güncellemesi notlarında şu ibareler yer alıyor: “Bu güncellemeyle birlikte GeForce RTX 3060 12 GB ekran kartlarının hash rate sınırlayıcısı güncellenecek ve Mayıs ayının ortalarından sonra satışı yapılacak olan tüm ürünlerde yüklü bir şekilde gelecek.

Yeni Üretilen Ekran Kartlarında Sürücü Güncellemeleri Geri Alınamayacak

Bu çözümü uygulayabilmek için Nvidia, içinde bulunduğumuz aydan itibaren RTX ekran kartlarının hafif bir şekilde değiştirilmiş versiyonlarını satacak. İçlerinde yer alacak farklılaştırılmış PCI Aygıt ID’si sayesinde sürücü versiyonlarında geriye dönüş gerçekleştirilemeyecek. Tüm RTX-3000 serisi ekran kartlarının bu uygulamadan etkilenip etkilenmeyeceği ise tam olarak netlik kazanmadı. En azından RTX 3090 gibi çok pahalı ekran kartı modellerinin bu uygulamadan muaf tutulabileceği düşünülüyor.

İlgili Haber:  Kraken, XRP Ticaretini Askıya Alacağını Duyurdu

Nvidia Kripto Para Madenciliği İçin Özel Olarak Üretilecek Bir Ürün Serisinin Tanıtımını Yapmıştı

Nvidia’nın bu adımının oyuncu topluluğunu memnun edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek. Bazılarına göre hash rate’lerin sadece yarıya indirilmesi yeterli olmayacak. Kripto para madenciliği yapmak isteyen müşterilerini de kaçırmamaya çalışan Nvidia, madencilik için özel üretilecek olan ekran kartı serisini tanıtmıştı. Ethereum fiyatlarındaki artışlar ile beraber bu ürünlere olan ilginin daha da fazlalaşacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar