Nvidia, Son Üç Ayda Kripto Madenciliği İçin Yaptığı Satışlardan 155 Milyon Dolar Kazandı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Nvidia’nın kripto madenciliği donanımına geçiş yapması şirket için oldukça kazançlı oldu. Ancak firma, ana işinin PC oyunu GPU’ları üretmek olduğu konusunda ısrar ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Nvidia, Crypto Mining Processor (CMP – Kripto Madencilik İşlemcisi) satışından önemli miktarda kâr elde etti.
  • Bu getiriye rağmen şirket CEO’su, ana faaliyet alanlarının oyun dünyası olduğunu belirtti.

Bilgisayar donanımları üreticisi Nvidia, kripto madenciliği donanımı satışlarından önemli miktarda kâr elde etti. Şirket, geçtiğimiz çeyrekte yaptığı CMP satışlarından 155 milyon Dolar gelir elde ettiğini duyurdu.

blank

PC Oyuncuları ve Kripto Para Madencileri Arasındaki Nvidia Rekabeti

Nvidia, Çarşamba günü yaptığı kazanç güncellemesinde, mevcut çeyrekteki CMP satışlarından 400 milyon Dolarlık gelir elde etmeyi planladığını belirtti. Bu yüksek kârlara rağmen şirket CEO’su Jensen Huang, ana faaliyet alanlarının PC oyun donanımı endüstrisi olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz aylarda, PC oyuncuları ve kripto madencileri, Nvidia’nın GeForce grafik kartlarına sahip olmak için sıkı bir rekabet içerisine girdi.

CEO Huang, “CMP’lerin madencileri tatmin edeceğini ve profesyonel madenciler tarafından kullanılmaya devam edeceğini umuyoruz. CMP, kripto madencileri için iyi verim sağlıyor. Ayrıca bunları üretmek, temel faaliyet alanımız olan oyun dünyasından uzaklaştığımız anlamına da gelmiyor.” dedi.

Nvidia, hem ana müşteri hedefi olan PC oyuncularını tatmin etmek ve onlara yeterli arzı sağlamak hem de kripto madenciliği endüstrisinin taleplerini karşılamak adına geçtiğimiz aylarda ciddi bir mücadele verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Firma, kripto madenciliği pazarına hitap etmek için bir dizi özel CMP kartı piyasaya sürerken; aynı zamanda kripto madenciliği performansını düşüren GPU’larında hash oranı sınırlayıcıları uygulamaya çalıştı. Nvidia CMP’sinin RTX 3060 GPU ile karşılaştırılabilir performansa sahip olduğunu gösteren testlerle birlikte ürün, madenciler arasında adeta bir hit oldu.

Rakip Firma AMD, Kripto Madenciliğinden Uzak Duruyor

Toronto merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan Hut 8 Mining Corp, piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra 30 milyon Dolar değerinde CMP kartı satın aldı.

Bu arada rakip üretici AMD, farklı bir yaklaşım benimseyerek oyun GPU’larında hash oranını düşürmeye çalışmayacağını açıkladı. AMD, kendi ürünlerinin her şeyden önce PC oyuncuları için tasarlandığının altını çizdi.

Bununla birlikte, GPU madenciliğinin çoğunluğunu oluşturan kripto para projesi Ethereum, halihazırda Ethereum 2.0’a yükseltme sürecinin içinde yer alıyor. Bu yükseltme ile birlikte madencilik faaliyetlerine dayanan mevcut iş kanıtı fikir birliği mekanizmasından hisse kanıtı modeline geçilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend