18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Nvidia’nın Bitcoin Madenciliği Grafik Kartı Satışları Yılın 3. Çeyreğinde %60 Oranında Geriledi: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler

Şirketin son kazanç raporuna göre, Nvidia’nın Bitcoin madenciliği ürünlerinden elde ettiği gelir yılın 2. çeyreğinde 266 milyon Dolar iken 3. çeyrekte 105 milyon Dolara geriledi.

blank

Haberin Özeti

  • Grafik kartı üreticisi Nvidia, yılın başında özel bir Crypto Mining Processor (CMP) grafik kartı serisini piyasaya sürdü; ancak CMP’lerin satışı son çeyrekte %60 oranında düştü.
  • Nvidia’nın Bitcoin madenciliği ürünlerinden elde ettiği gelir yılın 2. çeyreğinde 266 milyon Dolar iken 3. çeyrekte 105 milyon Dolara geriledi.

Grafik kartı üreticisi Nvidia, yılın başında özel bir Crypto Mining Processor (CMP) grafik kartı serisini piyasaya sürdü; ancak CMP’lerin satışı son çeyrekte %60 oranında düştü.

blank

CMP Satışları Düştü

Şirketin 3. çeyrek kazanç raporuna göre, Nvidia’nın Bitcoin madenciliği ürünlerinden elde ettiği gelir 266 milyon Dolardan 105 milyon Dolara düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

CMP satışları, yılın büyük bölümünde beklentilerin altında performans gösterdi. Ürünün kullanım ömrü boyunca, CMP’lerden elde edilen satış geliri toplam 526 milyon Dolar olarak kaydedildi. Ancak bu, aynı dönemde şirketin elde ettiği toplam 19.27 milyar Dolarlık gelirle karşılaştırıldığında oldukça düşük kaldı. Nvidia’nın CMP satışından elde ettiği gelir, toplam gelirinin sadece %3’ü.

Nvidia’nın Ethereum ve Bitcoin Madenciliği Stratejisi

Nvidia, Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para madenciliği yapmak için grafik kartlarının kullanımına yanıt olarak CMP’yi üretti. Bu süreçte PC oyuncularından oluşan çekirdek kitle, GPU arzındaki sıkıntı nedeniyle şirketi eleştirirken; Nvidia, bu kartların hash oranlarını azaltarak grafik kartlarını kripto para madencileri için “daha az arzu edilir” hale getirmeye çalıştı.

Buna karşılık, AMD ve Intel de dahil olmak üzere diğer grafik kartı üreticileri, temel ürün gruplarında kripto para madenciliğini kısıtlamayacaklarını açıkladı.

İlgili Haber:  Kurumlar Çin’de Çıkarılmış Bitcoin'i Satın Almak İstemiyor

Yine de PC oyuncuları, kripto para madenciliği çıkmazının çözülmesi için uzun süre beklemeyecek. GPU’larda üretilen ana kripto paralardan biri olan Ethereum, madencilik sisteminin kullanıldığı “iş kanıtı” konsensüs mekanizmasından; doğrulayıcılara güvenilecek olan “hisse kanıtı” sistemine ve bu anlamda Ethereum 2.0 dünyasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend