7 Ağustos 2022, Pazar
26.6 C
İstanbul

Nvidia’nın Bitcoin Madenciliği Grafik Kartı Satışları Yılın 3. Çeyreğinde %60 Oranında Geriledi: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Şirketin son kazanç raporuna göre, Nvidia’nın Bitcoin madenciliği ürünlerinden elde ettiği gelir yılın 2. çeyreğinde 266 milyon Dolar iken 3. çeyrekte 105 milyon Dolara geriledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Grafik kartı üreticisi Nvidia, yılın başında özel bir Crypto Mining Processor (CMP) grafik kartı serisini piyasaya sürdü; ancak CMP’lerin satışı son çeyrekte %60 oranında düştü.
  • Nvidia’nın Bitcoin madenciliği ürünlerinden elde ettiği gelir yılın 2. çeyreğinde 266 milyon Dolar iken 3. çeyrekte 105 milyon Dolara geriledi.

Grafik kartı üreticisi Nvidia, yılın başında özel bir Crypto Mining Processor (CMP) grafik kartı serisini piyasaya sürdü; ancak CMP’lerin satışı son çeyrekte %60 oranında düştü.

Binance indirim kodu

CMP Satışları Düştü

Şirketin 3. çeyrek kazanç raporuna göre, Nvidia’nın Bitcoin madenciliği ürünlerinden elde ettiği gelir 266 milyon Dolardan 105 milyon Dolara düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CMP satışları, yılın büyük bölümünde beklentilerin altında performans gösterdi. Ürünün kullanım ömrü boyunca, CMP’lerden elde edilen satış geliri toplam 526 milyon Dolar olarak kaydedildi. Ancak bu, aynı dönemde şirketin elde ettiği toplam 19.27 milyar Dolarlık gelirle karşılaştırıldığında oldukça düşük kaldı. Nvidia’nın CMP satışından elde ettiği gelir, toplam gelirinin sadece %3’ü.

Nvidia’nın Ethereum ve Bitcoin Madenciliği Stratejisi

Nvidia, Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para madenciliği yapmak için grafik kartlarının kullanımına yanıt olarak CMP’yi üretti. Bu süreçte PC oyuncularından oluşan çekirdek kitle, GPU arzındaki sıkıntı nedeniyle şirketi eleştirirken; Nvidia, bu kartların hash oranlarını azaltarak grafik kartlarını kripto para madencileri için “daha az arzu edilir” hale getirmeye çalıştı.

Buna karşılık, AMD ve Intel de dahil olmak üzere diğer grafik kartı üreticileri, temel ürün gruplarında kripto para madenciliğini kısıtlamayacaklarını açıkladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madenciliği Firması Greenidge, Karbon Emisyonlarını Dengeleyeceğini Açıkladı

Yine de PC oyuncuları, kripto para madenciliği çıkmazının çözülmesi için uzun süre beklemeyecek. GPU’larda üretilen ana kripto paralardan biri olan Ethereum, madencilik sisteminin kullanıldığı “iş kanıtı” konsensüs mekanizmasından; doğrulayıcılara güvenilecek olan “hisse kanıtı” sistemine ve bu anlamda Ethereum 2.0 dünyasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar