Objektif ve Subjektif Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Gazetelerde, haberlerde, tartışmalarda insanlar hep kendi düşündüklerinin doğru olduğunu anlatmaya çalışır. İstatistikler, veriler, fikirler, öngörüler, olgular ve gerçeklerle sizi bombardımana tutarlar. Bütün bu bilgi ve veri kaosunu düzene sokup kendi doğrunuzu bulmak size kalmıştır. İşte bu noktada, bu kararı verme aşamasına geçmeden önce objektif ile subjektif arasındaki farkı bilmenizde fayda vardır.

Objektif

Objektif tarafsızdır. Nesneldir. Konuşmacının geçmiş deneyimlerinden bağımsızdır. Olgulara, istatistiklere, verilere bakılarak ve matematiksel hesaplamalar yaparak doğrulanabilir.

Subjektif

Subjektif ise konuşanın ya da yazanın karakteri ile renklenmiştir. Özneldir. Taraflıdır. Genelde gerçeklere dayanan bir temeli vardır fakat aktaranın perspektifini yansıtır. Somut verilerle doğrulanamaz.

Ne zaman objektif ne zaman subjektif olmalı

Rasyonel bir karar vereceğiniz zaman objektif olmanız önemlidir. Birşey satın alırken veya bir iş teklifini kabul ederken örneğin objektif olmak faydalıdır. Haberleri okurken ya da dinlerken de objektif olunmalı. Yeni insanlarla tanışırken ve karşılıklı fikir alışverişi yaparken de objektif olmalısınız. Objektif olarak duygusallığı bir kenara bırakmış ve böylece asıl rasyonel amacınıza odaklanmış olursunuz.

Genelde somut herhangi birşey olmadığı zaman subjektif olunabilir. Örneğin eğlencesine film izlerken ya da kitap okurken subjektif olmakta bir sorun yoktur. Görsel sanatlarla ilgili bir konuyu tartışırken de subjektiftir insanlar çünkü güzellik ve estetik gibi olgular göreceli şeylerdir.

Objektif ve subjektif farkını kolay hatırlama yolu

Objektif: Obje kelimesini içerir. Elle tutulur, somut bir objeyi tartışırken objektif olmalısınız. Objektif düşünceniz de elle tutulur, somut veri, olgu ve istatistiklerle desteklenir. Ayrıca objektifin Türkçe karşılığı nesnelliktir. Nesne içerir. Elle tutulur, somut bir nesne.

Subjektif: Objektifin tam tersidir. Subjektif konular elle tutulamaz ve somut değillerdir. Sadece kafanızda, hayalinizde kurduğunuz şeyler ya da geçmişte yaşadığınız deneyimlerdir. Subjektif fikirler gelip geçici ve bazı duygusal durumlara ve faktörlere göre değişkendir. Ayrıca subjektifin Türkçe karşılığı öznelliktir. Özne içerir. Kişinin kendi yorumu gibi.

  Goal ve Objective Arasındaki Fark

Objektif ve subjektif örnekleri

Objektif: Sağlam verilerle desteklenmiş matematiksel ispatlar gibi bilimsel veriler objektiftir.
Subjektif: Fikirler, yorumlar ve her türlü pazarlama sunumu veya reklamı subjektiftir.

Objektif ve Subjektif Arasındaki Fark

Objektif ve subjektif arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • İnsanlar anlatmak istediklerini objektif ve subjektif ifadelerle anlatırlar.
  • Objektif ifadeler üçüncü partilerce doğrulanabilir gerçek olgu, veri ve istatistiksel bilgilere dayanır. Subjektif fikirler ise anlatanın kişisel deneyimlerinden yola çıkarak anlattığı ve doğrulanması güç olan fikirlerdir.
  • Objektif ifadeler genelde matematik, fizik, kimya gibi bilim dallarında görülür, görsel sanatlarda ise genelde sübjektivite vardır.
  • Nesnel (objektif): Kesin, bilimsel, değişken olmayan, kanıtlanabilen, herkese göre aynı.
  • Öznel (subjektif): Kişisel, göreceli, kişiye göre değişen, izafi, yoruma bağlı.
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın