OCC Düzenlemeleri Kripto Para Sektörü İçin İki Ucu Keskin Bıçak

OCC’nin kripto para düzenlemeleri üzerindeki tartışma büyümeye devam ediyor.

Haberin Özeti

  • OCC’nin geçtiğimiz haftaki yeni kripto kuralları endüstri için bir kazanç olarak selamlandı.
  • Ancak Avanti Bank yöneticisi Caitlin Long, düzenlemeleri “iki ucu keskin bıçak” olarak tanımladı.
  • Long’a göre büyük bankalar, kripto pazarı içerisinde daha rahat hareket edebilecek.

Bir hafta önce, ABD Hazinesinin bankaları düzenlemekten sorumlu Para Birimi Denetleyici Ofisi, ulusal bankaların ödeme hizmetleri için blok zincirleri ve stablecoinler kullanabileceğini belirten bir duyuru yayınladı.

OCC Düzenlemeleri Yakında Daha Çok Yankı Uyandırabilir

O zamandan bu yana, Bitcoin’in yükselişi ve çöküşünün yanı sıra Washington’daki kısa süreli karmaşa gibi olaylar gündemi meşgul etti. Yine OCC düzenlemesinin sonuçları yakında daha geniş kapsamlı yankı uyandırabilir. OCC, ulusal bir sözleşmeye sahip bankaların ödeme faaliyetleri için blok zincirleri ve ilgili stablecoinleri kullanabileceğini söyledi.

Birçok kişi, Circle CEO’su Jeremy Allaire de dahil olmak üzere, haberi kripto para için bir kazanç olarak gördü. Allaire, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yeni düzenleyici duyuru, bankaların halka açık zincirleri SWIFT, ACH ve FedWire’a benzer altyapı olarak ve USDC gibi stablecoinleri elektronik olarak depolanan değerler olarak ele alabileceğini ortaya koyuyor. Bunun önemi küçümsenemez.” dedi.

Ancak hem kripto destekçilerine hem de eleştirmenlere göre gerçek biraz daha karmaşık.

Wyoming’de bir dizi blok zinciri yasasının hazırlanmasına yardım eden Wall Street emektarı Caitlin Long, “OCC duyurusunu kripto sektörü için iki ucu keskin bir bıçak olarak görüyorum.” dedi.

Büyük Bankalar Kripto Piyasasında Önemli Aktörler Olabilir

Long’a göre, düzenleme, büyük bankaların kripto start-uplarını engellemesine neden olabilir; çünkü ulusal bir banka muhtemelen stablecoinlere girmeden önce federal düzenleyicilerin onayına ihtiyaç duymayacaktır.

  ABD’deki Banka Ödemelerinde Blockchain ve Stablecoin Kullanılabilecek

Ancak, banka sözleşmeleri için başvuran daha küçük bankalar ve kripto şirketlerinin, yeni düzenleme ile birlikte onay almaları gerekecektir. Bu noktadan hareketle, “Bu sistem doğası gereği büyük bankaları destekliyor.” diyen Long, “Gelecekte ABD’deki en büyük bankaların kripto pazarına girdiğini ve yerel kripto şirketlerinden daha hızlı ağ etkileri oluşturduğunu görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Long, yine de, bankaların bu süreçte bazı engellerle karşılaşabileceğini düşünüyor. “Örneğin, bankaların müşterilerinden ücret ifşası onayı alması gerekiyor. Ancak kullanıcıların işlem yapmadan önce bilgilendirme sağlamak için tasarlanmış ERC-20 cüzdanları olmadığını biliyorum. Bunlar, düzenleyicilerin, kendiliğinden bu kurallara uymayan stablecoin ihraççısı yerel kripto şirketlerine karşı kullanacağı saldırı vektörleridir.” dedi.

Ancak bazı şirketler diğerlerinden daha iyi konumlanmış olabilir. Sonuç ise, Long’a göre, sadece kripto endüstrisinde iyi konumlanmış birkaç oyuncunun yerini sağlamlaştıran bir OCC yaklaşımı olabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
KAYNAKDecrypt
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir Cevap Yazın