Dünyanın her yerindeki düzenleyiciler, sanal para birimi işlemleri için etkili bir vergi politikası bulmakta zorlanıyor. Son zamanlarda, IRS, hükümet gözlemcisi, Vergi İdaresi Genel Hazine Müfettişi (TIGTA) tarafından bu konuyla ilgili olarak incelendi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından kısa süre önce yayınlanan bir rapor, düzenleyicilerin kripto para birimi işlemleri için etkili vergi kuralları bulmak için kullanabilecekleri bir çerçeve öneriyor. OECD, ekonomik ilerlemeyi ve dünya ticaretini canlandırmak için 1961 yılında kurulmuş, 37 üye ülkeden oluşan hükümetler arası bir ekonomik organizasyondur.

OECD raporuna göre, düzenleyiciler, merkezi kontrol eksikliği, sözde anonimlik, değerleme zorlukları, hibrit özellikler ve teknolojinin hızlı gelişimi nedeniyle kripto para birimi için sağlam bir vergi politikası geliştirmeyi zor buluyor. Sonuç olarak, farklı ülkeler kripto para birimi ile ilgili işlemleri farklı şekillerde ele alır. Düşük uyumluluk oranlarına ve vergi gelirlerinin kaybına yol açan bu vergi kurallarının uygulanmasında tekdüzelik veya tutarlılık yoktur. Yeni başlayanlar için, farklı yargı bölgeleri sanal para birimini vergi amaçlı çeşitli şekillerde tanımlar.

Madencilik geliri, düzenleyiciler tarafından farklı şekilde vergilendirilir. Örneğin, IRS, makbuz sırasında kripto madenciliği ödüllerini normal gelir olarak vergilendirir. Avustralya Vergi Dairesi (ATO), madencilik faaliyetinin bir işletme olarak kabul edilmemesi durumunda, madencilik gelirini sermaye kazancı vergilerine tabi tutar.

Az sayıda ülke (Grenada, İtalya, Hollanda, Portekiz ve İsviçre) bireyler tarafından yapılan herhangi bir borsayı vergilendirilebilir bir olay olarak görmezken, ülkelerin çoğu fiat alım satımlarına, mal ve hizmet alımına kripto için vergi uygular.

Kanun Koyuculara OECD Önerileri

Elli yargı bölgesi için kripto vergi kurallarını analiz ettikten sonra OECD, dünya çapındaki kanun koyuculara, etkili bir kripto para birimi vergi politikasına sahip olmak için birkaç önemli öğeyi düşünmelerini öneriyor.

İlgili Haber:  Kripto Vergi Kaçakçılığı Bir Suç

İlk olarak, kanun koyucular, bir kripto para biriminin yaratma, takas, depolama, elden çıkarma, kayıp / hırsızlık gibi tüm yaşam döngüsü olaylarını kapsayan daha spesifik bir rehber yayınlamaya başlamalıdır. Bu hızlı sektör ile güncel kalmak için daha sık rehberlik verilmelidir. OECD, politika yapıcıları, şeffaflığı artırmak için belirli vergi kurallarını uyarlamak için bir gerekçe sağlamaya da teşvik etmektedir. OECD ayrıca, küçük kripto işlemlerine de minimis kuralı getirmenin bir destekçisidir, böylece vergiden muaf olabilirler.

İkinci olarak, OECD düzenleyicilere sert çatalların vergilendirilmesi konusunda uygun bir vergi politikası benimsemelerini tavsiye ediyor. Bu, şimdiye kadar sadece bir avuç ülkenin çok sınırlı rehberlik yayınladığı bir alandır. Bu konudaki rehber, hard fork gelirinin ne zaman vergilendirilmesi gerektiğini, kontrolün hakimiyetini elde ettiğinizde ve sattığınızda neden olduğunu açıkça belirtmelidir.

Üçüncüsü, OECD, stabilcoinlerin son birkaç yılda hızla büyüdüğünü belirtiyor. Ayrıca, bankalar tarafından desteklenen stabilcoinler olan Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’nin (CBDC’ler) önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale gelmesini bekliyor. Bu sabit paralar için genel kripto para birimiyle ilgili vergi kurallarının uygulanması çoğu durumda geçerli olmayabilir. OECD, düzenleyicileri düzenlemeleri formüle ederken bu sabit paraları gerçek para birimi olarak düşünmeye teşvik eder.

Son olarak, OECD düzenleyicilerden Proof of Stake (PoS) özel vergi rehberliği bulmalarını ister çünkü, Proof of Work’ü (PoW) geride kaldı. Ethereum’un önümüzdeki aylarda PoW’dan PoS’ye geçmesiyle bu, düzenleyicilerin yeni vergi rehberliği bulması gereken önemli bir alandır.

IRS gibi vergi düzenleyicilerinin artık hem yerel (Hükümet Sorumluluk Bürosu ve Vergi İdaresi Genel Hazine Müfettişi ve IRS’nin sanal para birimi uyum çabalarını inceleyerek) ve OECD gibi uluslararası bekçilerin kripto vergisini iyileştirmek için mikroskobu altında olduklarını belirtmek kayda değerdir. Bu ortamda, kripto kullanıcıları herhangi bir sorundan kaçınmak için mümkün olduğunca uyumlu olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın