Öğütülmüş Kahve ile Hazır Kahve Arasındaki Fark

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Popüler olmasının ve her köşe başında bulunabiliyor olmasının dışında, kahvenin bir kısım faydaları da bulunuyor. Kalori sayısının düşük olmasından dolayı, diyet korkusu olmadan bu aromalı içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda vücudun bilişsel işlevlerine ve beynin uyanık kalmasına yardımcı olur. Öğütülmüş kahve ile hazır kahve arasındaki fark nedir, ne değildir bu yazıda inceleyeceğiz. Antioksidanların varlığı onu daha da faydalı hale getirir. Kahvenin iki türü vardır; öğütülmüş ya da hazır. Kullanım açısından, hazır kahve, hazırlık süreci bakımından çok daha hızlı ve pratiktir. Bununla birlikte, hazır kahvenin aroması, öğütülmüş kahveninki kadar güçlü değildir. Öğütülmüş kahve ile hazır kahveyi ayırt etmenin 2 temel yolu vardır; kullanılan kahve çekirdeklerinin türü ve kahvenin işlenme şekli.

Hazır Kahve Nedir?

Hazır kahve (instant kahve diye de bilinir) bazen çözünebilir kahve olarak ifade edilir. Bu içecek, tüketici için tüm süreci basit hale getirmek için işlenmiş kahve çekirdeklerinden oluşan bir üründür. Hazır kahvenin tadını çıkarmak için yapmanız gereken tek şey bir bardak ve biraz sıcak sudur.
Hazır Kahve
Hazır Kahve
Üretim söz konusu olduğunda, hazır kahve yanma silindirlerinde aynı kavurma işleminden geçer. Bununla birlikte, hazır kahvenin özünü elde etmek için, kahve çekirdeklerinden çözünür ve uçucu içerik olarak özütlenir. Konsantrasyon, dondurarak buharlaştırma veya buharlaştırma işlemleriyle de daha güçlü hale getirilebilir.

Öğütülmüş Kahve Nedir?

Öğütülmüş ya da çekilmiş kahve, herhangi bir endüstriyel işlemden geçmeden öğütülmüş bir kahve çekirdeğidir. Çoğu kahve fanatiği öğütülmüş kahveyi hazır kahveye tercih etse de, açıkta bırakıldığında tazeliği uzun süre dayanmaz ve kahve özünü ve tadını kaybedebilir. Hazırlama işlemi hazır kahve kadar kolay değildir. Taze çekilmiş kahve yapmak, özel ekipman gerektiren adeta bir sanattır.
Öğütülmüş Kahve
Öğütülmüş Kahve
Bugün piyasada, işleme süresini kısaltan birçok kullanışlı ekipman var. Bununla birlikte, bu ekipmanlar yine de hazır kahvenin hazırlanma hızına yetişemez. Öğütülmüş kahvenin ek bir avantajı, esansiyel yağlarının çoğunun, kahveye daha zengin bir aroma vermesi nedeniyle kafein içeriğinin çok daha yüksek olmasıdır. Marketlerde, öğütülmüş kahve, hazır kahveden biraz daha pahalıdır.

Öğütülmüş Kahve ile Hazır Kahve Arasındaki Fark

Öğütülmüş kahve ile hazır kahve arasındaki fark özetlenecek olursa;
 • Hazır kahvenin diğer bir adı da çözünebilir kahvedir.
 • Öğütülmüş ya da çekilmiş kahve, hazır kahveye kıyasla lezzet bakımından çok daha zengindir.
 • Hazır kahve granül veya toz halinde mevcuttur.
 • Hem hazır hem de öğütülmüş kahve, düşük kalorilidir.
 • Öğütülmüş kahve, hazır kahve ile karşılaştırıldığında daha yüksek kafein miktarına sahiptir.
 • Hazır kahve için yan ürünler yoktur.
 • Öğütülmüş kahve daha kısa bir raf ömrüne sahiptir.
 • Hem hazır hem de öğütülmüş kahve, eşit miktarda antioksidan miktarına sahiptir.
 • Dondurarak kurutma, hazır kahve yapmak için en iyi yöntemdir.
 • Öğütülmüş kahve yapmak, hazır kahve ile karşılaştırıldığında daha fazla zaman alır.
 • Öğütülmüş kahve, ekstraksiyon sırasında kullanılan Moka tencere gibi harici ekipmanlara ihtiyaç duyar.
Facebook Yorumları

Yorum yapın