29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

OKEx Tek İmzalı Bitcoin Cüzdan Anahtarının, Kurucusu Xu Mingxing’de Olduğu İddia Edildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

OKEx’in kurucusu Xu Mingxing, birkaç hafta önce Çin polisi tarafından gözaltına alındı. Borsa kullanıcıları ise o zamandan bu yana para çekme işlemi gerçekleştiremiyor.

Binance indirim kodu

Çin menşeli blockchain haber sitesi Jinse Caijing, kripto para borsası OKEx tarafından kullanılan Bitcoin soğuk cüzdanının tek imzalı olduğunu ve kurucusu Xu Mingxing’in de söz konusu özel anahtarı elinde tuttuğu iddiasına bulundu. Söz konusu iddia OKEx borsa kullanıcıları başta olmak üzere tüm dünyadaki kripto takipçileri üzerinde şok etkisi yarattı.

Binance indirim kodu

Xu’nun birkaç hafta önce Çin’de “polis tarafından götürüldüğü” göz önüne alındığında, son iddialar OKEx kullanıcıları için bir hayli sorunlu görünüyor. Bahsi geçen gözaltı işleminin ardından ise, 16 Ekim tarihinde OKEx, işlem aşamasında olmayan para çekme faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Özel Anahtar Yalnızca Xu Mingxing’de Olabilir

O esnada yapılan açıklamalarda OKEx şirketi, “Özel anahtar sahiplerimizden biri (muhtemelen borsa kurucusu Xu Mingxing), şu anda bir soruşturma kapsamında kamu güvenlik bürosu ile işbirliği yapıyor. İlgili özel anahtar sahibiyle bu nedenle iletişim kopukluğu yaşıyoruz ve yetkilendirme konusunda ilerleme kaydedemediğimiz için para çekme işlemlerini geçiçi olarak durduruyoruz.” demişti.

Jinse Caijing tarafından yayınlanan raporlarda ise üst yönetime yakın kişiler bilgi alındığı dile getiriliyor. Raporlamanın doğru olduğunu varsayarsak, kurucu Xu Mingxing ya borsanın Bitcoin cüzdanının tek anahtar sahibidir ya da borsa, çok imzalı cüzdan veya başka bir çözüm kullanmak yerine kendi personeli arasında bir özel anahtar paylaşımı yapıyor.

OKEx Kasalarında 200.000 Bitcoin Olduğu Tahmin Ediliyor

Bu durum, birinin Netflix şifresini paylaşmaya eşdeğer olarak görülebilir ancak hiç kuşkusuz, göz atma geçmişinizi birisinin görmesinden çok daha fazla risk teşkil etmektedir. Glassnode ise OKEx’in kasalarında 200.000 Bitcoin (bugünkü değeri ile ortalama olarak 2.65 milyar Dolar) tuttuğu tahmininde bulunuyor.

İlgili Haber:  Coinbase, XRP Sahipleri İçin Düzenlenecek Olan Airdrop'u Destekliyor

Xu Mingxing, bir kara para aklama soruşturması ile bağlantılı görülüyor ancak OKEx, polisin yaptığı ziyaretin bu konuyla ilgili olmadığını savunuyor. Xu Mingxing, 2018 yılında dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı ancak konu ile ilgili kesinleşmiş bir ceza almadı.

OKEx sözcüsü ise iddialar hakkındaki soruları yanıtsız bırakmayı tercih etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar