OKEx’in kurucusu Xu Mingxing, birkaç hafta önce Çin polisi tarafından gözaltına alındı. Borsa kullanıcıları ise o zamandan bu yana para çekme işlemi gerçekleştiremiyor.

Çin menşeli blockchain haber sitesi Jinse Caijing, kripto para borsası OKEx tarafından kullanılan Bitcoin soğuk cüzdanının tek imzalı olduğunu ve kurucusu Xu Mingxing’in de söz konusu özel anahtarı elinde tuttuğu iddiasına bulundu. Söz konusu iddia OKEx borsa kullanıcıları başta olmak üzere tüm dünyadaki kripto takipçileri üzerinde şok etkisi yarattı.

Xu’nun birkaç hafta önce Çin’de “polis tarafından götürüldüğü” göz önüne alındığında, son iddialar OKEx kullanıcıları için bir hayli sorunlu görünüyor. Bahsi geçen gözaltı işleminin ardından ise, 16 Ekim tarihinde OKEx, işlem aşamasında olmayan para çekme faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.

Özel Anahtar Yalnızca Xu Mingxing’de Olabilir

O esnada yapılan açıklamalarda OKEx şirketi, “Özel anahtar sahiplerimizden biri (muhtemelen borsa kurucusu Xu Mingxing), şu anda bir soruşturma kapsamında kamu güvenlik bürosu ile işbirliği yapıyor. İlgili özel anahtar sahibiyle bu nedenle iletişim kopukluğu yaşıyoruz ve yetkilendirme konusunda ilerleme kaydedemediğimiz için para çekme işlemlerini geçiçi olarak durduruyoruz.” demişti.

Jinse Caijing tarafından yayınlanan raporlarda ise üst yönetime yakın kişiler bilgi alındığı dile getiriliyor. Raporlamanın doğru olduğunu varsayarsak, kurucu Xu Mingxing ya borsanın Bitcoin cüzdanının tek anahtar sahibidir ya da borsa, çok imzalı cüzdan veya başka bir çözüm kullanmak yerine kendi personeli arasında bir özel anahtar paylaşımı yapıyor.

OKEx Kasalarında 200.000 Bitcoin Olduğu Tahmin Ediliyor

Bu durum, birinin Netflix şifresini paylaşmaya eşdeğer olarak görülebilir ancak hiç kuşkusuz, göz atma geçmişinizi birisinin görmesinden çok daha fazla risk teşkil etmektedir. Glassnode ise OKEx’in kasalarında 200.000 Bitcoin (bugünkü değeri ile ortalama olarak 2.65 milyar Dolar) tuttuğu tahmininde bulunuyor.

İlgili Haber:  OKEx Soruşturması, Covid İkinci Dalga Sürecinde Kriptoyu Korkutuyor

Xu Mingxing, bir kara para aklama soruşturması ile bağlantılı görülüyor ancak OKEx, polisin yaptığı ziyaretin bu konuyla ilgili olmadığını savunuyor. Xu Mingxing, 2018 yılında dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı ancak konu ile ilgili kesinleşmiş bir ceza almadı.

OKEx sözcüsü ise iddialar hakkındaki soruları yanıtsız bırakmayı tercih etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın