16 Ekim’den beri para çekme işlemlerini durduran borsa, bir Çin kripto sitesinden geldiği iddia edilen raporun sahte olduğunu iddia ediyor. Muhtemelen doğru…

Haberin Özeti

  • OKEx, kurucusunun polis tarafından götürülmesinin ardından 16 Ekim’de para çekme işlemlerini askıya aldı.
  • Söylentiler ise tek bir imzalı Bitcoin soğuk cüzdanı kullanıldığı noktasına odaklanmaya başladı.
  • OKEx, güvenlik politikasına işaret ederek bunları reddediyor.

16 Ekim’den bu yana kripto para çekme işlemlerini durduran kripto para borsası OKEx, Decrypt’e Çin blockchain haber sitesi Jinse Caijing’den geldiği iddia edilen haberin doğru olmadığını belirtti.

Başlangıçta Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham tarafından tespit edilen ve Decrypt tarafından duyurulan bu iddia, OKEx’in tek imzalı bir Bitcoin cüzdanı kullandığını ifade ediyor. Özel anahtar sahibi olan kurucu Xu Mingxing’in bu ayın başlarında Çin polisi tarafından götürülmesinin ardından borsanın para çekme işlemlerini duraklattığı düşünüldüğünde, bu önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Fonlar Gerçekten Güvende mi?

Para çekme işlemlerinin devam etmesi için ne olacağı belirsizliğini korurken, bir sözcü ise 16 Ekim’de Decrypt’e “kullanıcılarımızın fonlarını riske atabilecek herhangi bir bilgiyi açığa çıkarmayacağız.” demişti.

Çin’de ikamet eden iddia sahibi Graham ise fotoşoplanmış olabileceğini düşünerek orijinal gönderisini sildi:

Şu anda Jinse Caijing’in web sitesinde konu ile ilgili herhangi bir haber kaydı yok.

OKEx’in tek imzalı bir Bitcoin cüzdanı kullanıp kullanmadığı sorulduğunda, bir OKEx sözcüsü, Ethereum Classic’e Ağustos ayında yapılan saldırıları işaret ederek bunu reddetti.

Ancak rapora göre, fonların %95’i soğuk cüzdanlarda saklanıyor. Soğuk cüzdan güvenliğini ayrıntılarıyla anlatan bir sayfada ise; özel anahtarlar oluştururken kullanılan Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) şifresinin biri OKEx’in Pekin ofisinde, biri de ABD’nin Batı Kıyısı’ndaki bir şehirde olmak üzere iki ayrı yerde OKEx personelleri tarafından kontrol edildiği vurgulanıyor.

İlgili Haber:  OKEx Para Çekmeyi Askıya Aldı, Bitcoin %2,5 Düşüş Yaşadı

Nasıl Para Çekilir?

Para çekmek için ise aşağıdaki adımların uygulanması gerekiyor:

Bir personel, ofisin yakınındaki banka kasasına gider ve uygun sayıda kullanılmayan şifrelenmiş özel anahtarı alır. Daha sonra anahtarların QR kodunu iki ayrı çevrimdışı bilgisayarda tararlar. Ardından, QR kodunu başka bir çevrimdışı bilgisayara taramadan önce AES ana parolasının sahibi, tamamen çevrimdışı bir bilgisayarda şifrelenmiş özel anahtarın şifresini çözer.

Prosedürlere ve bu adımlara uyulup uyulmadığına bakılmaksızın, OKEx kullanıcıları, hiç şüphesiz, tedirgin görünüyor. Borsa, fonların güvenli kalmasını sağlasa da, para çekme işlemleri halen erişime kapalı tutuluyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın