Kripto para borsası OKEx, kurucusu (ve özel anahtar sahibi) Xu Mingxing’in polis tarafından bir soruşturmaya konu olmasının ardından para çekme işlemlerini durdurdu.

Haberin Özeti

  • OKEx borsasının kurucusu Xu Mingxing’in Çin polisi ile işbirliği yaptığı bildirildi.
  • OKEx tüm para çekme işlemlerini durdurmuştu.
  • Para çekme işlemlerine devam etmek için herhangi bir zaman çizelgesi veya kriter belirtilmedi.

OKEx kullanıcılarının bu hafta sonu itibariyle biraz belirsizlik yaşamaları gerekecek. En azından borsa kurucusunun neden Çin polisi tarafından sorguya alındığı hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar Bitcoin para çekme işlemleri başlamayacak gibi görünüyor.

Merkezi Malta’da bulunan ancak Hong Kong’da kurulmuş olan OKEx, Xu Mingxing’in bir polis soruşturmasında işbirliği yaptığını belirttiği Cuma sabahının erken saatlerinde para çekme işlemlerini durdurmuştu. Sonrasında ise şirket, kullanıcılara fonlarının güvende olduğunu garanti eden bir duyuru yayınladı.

Para çekme işlemlerinin yeniden başlaması için ise herhangi bir zaman çizelgesi sunulmadı. Borsadan bir sözcü, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, para çekme işlemlerine devam etmek için hala bir program hazırlanmadığını aktardı.

Güvenlik Konusunda Emin Olmadan İşlemler Başlamayacak

Borsa, bu anlamda kullanıcılara, “OKEx’teki fonların güvenliğinin bu olay nedeniyle etkilenmediğinden emin olmak istiyoruz” mesajını iletti. Ek olarak, OKEx üzerindeki diğer tüm işlemlerin normal şekilde çalıştığı belirtildi.

Borsa ayrıca, Chainalysis Baş Ekonomisti Philip Gradwell’in de onayladığı gibi, büyük miktarlarda Bitcoin’in bir OKEx cüzdanından Binance borsasına aktarıldığı iddialarını da yalanladı.

Olay, yerel medya grubu Caixin tarafından OKEx’in kurucusu Xu Mingxing’in geçen hafta “polis tarafından alıkoyulduğunu” bildirmesiyle 16 Ekim sabahı erken saatlerde başladı.

OKEx dün, kripto para birimlerine ait tüm para çekme işlemlerini askıya aldı. Bunun sebebi olarak da “Özel anahtar sahiplerimizden biri şu anda soruşturma kapsamında bir kamu güvenlik bürosu ile işbirliği yapıyor. İlgili özel anahtar sahibiyle iletişimimiz koptu.” açıklaması yapıldı.

İlgili Haber:  OKEx Soruşturması, Covid İkinci Dalga Sürecinde Kriptoyu Korkutuyor

OKEx Sözcüsü Açıklamalarda Bulundu

Ayrıca, para çekme işlemlerinin “ilgili özel anahtar sahibi işlemi onaylayabildiği anda” devam edeceği belirtildi. Sonradan yaptığı duyuruda ise borsa, bu açıklamanın yerine “tüm güvenlik gereksinimlerinin karşılandığını belirlediğimiz anda dijital varlık çekmeye devam edeceğini” belirtti.

OKEx sözcüsü ise bu güvenlik gereksinimlerinin tam olarak neler olduğunu veya Xu olmadan işlemlerin devam edip edemeyeceğini açıklamayı reddetti.

Sözcü, Decrypt’e “Kullanıcılarımızın fonlarını riske atabilecek herhangi bir bilgiyi ifşa edemiyoruz.” dedi. Ayrıca kullanıcıların, OKEx’in fonlarını korumak için en yüksek güvenlik standartlarını sağladığından ve en sıkı kontroller olmadan para çekme işlemlerine izin verilmeyeceğinden emin olmalarını talep etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın