Olası Bir Bitcoin Çöküşü, Küresel Para Sistemini Olumsuz Etkileyebilir

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı, Bitcoin’in hâlâ daha başarısız olabileceğini ve bunun küresel para sistemini bozabileceğini söyledi.

Haberin Özeti

  • Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, Bitcoin’in çökme ihtimalinin olduğunu belirtti.
  • El-Erian, Bitcoin’in çöküşünün küresel para sistemini bozma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Alman çokuluslu finansal hizmetler şirketi Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, Bitcoin’in olası bir çöküşünün küresel para sistemini bozabileceğini söyledi.

Bitcoin Çökebilir mi?

El-Erian, bu haftanın başlarında CNN’e verdiği demeçte, “Dar bir perspektiften, başarısız olmak için çok büyük değil; daha geniş bir perspektiften, bu, yatırımcıların sadece likidite üzerine yatırım yaptığı likidite paradigmasına bir başka meydan okuma olacaktır. Zaten üç tane yakın kazaya tanık olduk. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Ek olarak El-Erian, Bitcoin’in özel sektör tarafından benimsenmesinin devam edeceğini öne sürdü.

Bitcoin ve Merkez Bankaları

Bu yılın başlarında El-Erian, Bitcoin’in üç tür yatırımcıyı yakaladığını ve bunların tümünün merkez bankalarını ilgilendirdiğini söyledi.

Birincisi, “Bitcoin’in para olacağına gerçekten inanan” yatırımcılar: El-Erian, “Merkez bankasıysanız ve para üzerinde tekeliniz varsa, bu hiç de güven verici değil.” dedi.

İkincisi, negatif yatırımcılar olarak tanımlanabilecek olanlar: “Her şeyden çıkarılıyorlar ve Bitcoin’e itiliyorlar. Bu bir evliliğe itilmek gibi bir şey.” diyen El-Erian,” Bunu neden yapıyorlar? Çünkü riski başka nasıl azaltacaklarını bilmiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Son yatırımcı türü ise geleneksel spekülatörlerdir; yani daha büyük kâr umuduyla Bitcoin’e yatırım yapanlar. El-Erian, “Bu grubun temel düşüncesi ise, ‘Tek bir günde başka nerede %20 getiri veya kayıp elde edersiniz?’ noktasına dayanmaktadır.” dedi.

El-Erian’a göre bu yatırımcıların tümü merkez bankalarını ilgilendiriyor. “Fiyatların, 50.000 Doların üzerine çıktığı noktada her üç grup da merkez bankaları için sorunludur.” diyen El-Erian, “Bu nedenle, merkez bankalarının kripto para sistemine, mutlaka dahil olunması gereken bir alan olarak baktıklarını göreceğiz.” dedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin Saatini Tüm Dünyaya Gösterdi

Bir Cevap Yazın