8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Öldüğünüzde Bitcoin’inize Ne Olacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto para birimi yatırımları giderek daha popüler hale geldikçe uzun vadeli yatırımcılar giderek şöyle enteresan sorularla ilgilenmeye başlıyor: “Öldüğünüzde Bitcoin’inize ne olacak?”

Binance indirim kodu

Kremasyon Enstitüsü tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, öldükten sonra kriptolarına ne olacağını merak eden çok fazla insanın var olduğunu açıklıyor. Ayrıca mevcut yüksek seviyedeki endişeye rağmen kripto sahiplerinin, kripto sahibi olmayan yatırımcılara göre miras için vasiyet kullanma olasılığının dört kat daha düşük olduğu bildiriliyor. 

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tanıtım yazısında da yer aldığı üzere Bitcoin, tamamen uçtan uca bir elektronik nakit sürümü olarak kabul ediliyor ve çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine izin veriyor. 

Dağıtılmış bir ağ olarak Bitcoin’in, kullanıcı fonlarını kontrol etmek için merkezi bir yetkisi bulunmuyor ve bu nedenle varlıklarını sahiplerinden başka kimse kontrol edemiyor. 

Sonuç olarak, her yıl sahiplerinin ölümü nedeniyle kripto dünyasında milyonlarca dolar kaybediliyor. Kripto sigorta şirketi Coincover, erişimin kaybedilmesinden sonra yaklaşık 4 milyon Bitcoin’in tedavülden kalktığını ve bunların büyük bir kısmının muhtemelen sahiplerinin ölümünden kaynaklandığını tahmin ediyor. 

Ancak bu, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin miras bırakılamayacağı ve kaçınılmaz olarak ölen sahibiyle birlikte sonsuza kadar gömüleceği anlamına gelmiyor. 

Aslında, yatırımcıların kriptolarını bir sonraki nesle miras bırakmaları için birkaç yol bulunuyor ancak her yöntem, kriptonun nasıl çalıştığı hakkında bazı genel bilgilerin paylaşılmasının yanı sıra bazı karar vermeler ve planlamalar gerektiriyor. 

Anahtarları güvenilir aile üyeleriyle paylaşma 

Anahtarları güvenilir aile üyeleriyle paylaşmak, kripto parayı aktarmanın en basit yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kripto endüstrisindeki önde gelen kişilerden bazılarının, kripto servetlerinin aktarılmasını sağlamak için bu yöntemi kullandıkları biliniyor.

Bitcoin’in ve yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun ilk destekçilerinden biri olan Hal Finney, sadece anahtarlarını sunarak kripto varlıklarını çocuklarına bağışlamış bulunuyor. Finney, 2014’teki ölümünden yaklaşık bir yıl önce Bitcoinlerin devredilmesi meselesinin akademik ilginin ötesinde olduğunu, Bitcoin’lerini kasasında sakladığını ve teknolojiyle ilgili olduğunu belirttikleri çocuklarına böyle bir miras bıraktığı için memnun olduğunu ifade eden sözleriyle hatırlanıyor. 

Bu kripto miras uygulaması basit olsa da kripto topluluğundaki herkes için uygun bir yöntem olmayabiliyor. Bitcoin’i miras bırakmanın bu yolu riskli olarak kabul edilebiliyor çünkü paylaşılan anahtarlar bu varlıkları güvende tutma sorumluluğuyla birlikte geliyor. Bu yöntemin seçilmesi durumunda, mirasçıların planın farkında olduklarından emin olmak gerekiyor. 

İlgili Haber:  Bitcoin'in 20.000 Dolarda Olmasıyla İlgili Bir Sorun Var

Bazı borsalar bir ölüm sertifikası ile kripto erişiminin kilidini açabiliyor 

Bitcoin ağı, miras gibi şeyleri önemsememesine rağmen bazı kripto hizmetleri, ölen bir müşterinin aile üyelerinin kripto varlıklarına erişmesine izin verebiliyor. Örneğin, ABD merkezli başlıca kripto para borsası ve cüzdan hizmeti Coinbase, bir ölüm sertifikası ve son bir vasiyet dahil olmak üzere bir dizi belge sağladıktan sonra bir aile üyesinin varlıklarına erişim elde etmesine imkan veriyor. 

Coinbase kullanıcıları ayrıca Coinbase hesaplarında bir varis belirleyebiliyor. Bununla birlikte, prosedür doğrudan Coinbase aracılığıyla desteklenmiyor ve bunun yerine bir miras planlama avukatının hizmetleri kullanılıyor. 

Kripto miras hizmetleri bu çabaya değer mi? 

Dijital varlıkların kalıtımını sağlamaya adanmış bazı projeler bulunuyor. Örneğin; Safe Haven, Casa ve TrustVerse gibi şirketler, insanların blok zinciri teknolojisi ve kriptografi data-contrast=”none”> kullanarak kripto varlıklarını miras bırakmalarına izin veren kendi çözümleri üzerinde çalışıyor. 

Eylül ayında resmen başlatılan Safe Haven’ın dijital miras platformu Inheriti, kullanıcıların yalnızca Bitcoin gibi kripto para birimlerine değil, Facebook ve Google+ gibi sosyal medya profillerine de erişimini miras bırakmalarına olanak tanıyor. 

Safe Haven’ın CEO’su Dujardin Logino, ne Safe Haven’ın ne de Inheriti’nin herhangi bir dijital varlığı saklayabileceğini, bunun yerine şifrelenmiş bilgileri söz konusu varlıklara depolamak için bir hizmet sunmayı tercih ettiğini söylüyor. LoginoSafe Haven veya platform Inheriti’nin, neyin şifrelendiği hakkında hiçbir fikri olmadığını ve bu nedenle güvenli anahtarı kimin alacağı kararının tamamının kullanıcıya bırakıldığını belirtiyor. 

Devam eden COVID-19 salgını sırasında Inheriti’nin daha fazla ilgi kazandığını açıklayan CEO, son birkaç hafta içinde platformun alandaki 1.000’den fazla benzersiz kullanıcıya ulaştığını gördüklerine ve COVID-19 durumuyla birlikte kripto sahibi olan veya olmayan kişilerden sundukları çözüme yönelik büyük bir talep aldıklarına dikkat çekiyor. 

Özel hizmetler, kripto miras sorununa özel bir çözüm sunabilirken genellikle gelişlerinin erken aşamalarında yer alıyorlar ve bunun için ayrıca bir ücret talep ediyorlar. Logino’ya göre, Safe Haven tarafından yapılan her yedekleme paylaşımının maliyeti, firmanın yerel tokeni SHA’da yaklaşık 20 ile 40 ABD dolarına denk geliyor. Standart sürüm çözümü ayrıca aylık 5 ABD dolar abonelik ücreti alıyor. 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar