26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Oluşturduğu Sanat Eseri NFT ile 69 Milyon Dolara Satılan Beeple NFT’ler Konusunda Uyardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto sanatını neredeyse 70 milyon dolara satan dijital sanatçı Mike Winkelmann, diğer adıyla Beeple, kripto sanat marketinin muhtemelen bir balon olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

“Kripto sanata yatırım yapacak insanların risk almaktan çekinmeyen bir karaktere sahip olmaları gerekiyor. Bu işin sonu kesinlikle sıfıra inmeyle sona erecek.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söyleşinin devamında Winkelmann ayrıca NFT fiyatlarının oldukça kararsız durumda olduğunu ifade etti: “Bence bu işin bir balon olma olasılığı çok fazla.”

Winkelmann NFT piyasasını 2000’lerin başındaki Dot-com balonuna benzetti: “İnternetin doğduğu yıllarda olduğu gibi, gelecekte alıcılar NFT fiyatlarının aşırıya kaçtığını farkedebilir. Bir şeyi NFT haline getirmek ona herhangi bir değer katmaz. İleride bir gün çılgınlık yaptığımızın ve değersiz bir şeye bu kadar değer bağladığımızın farkına varacağız.”

Geçtiğimiz birkaç ay içinde NFT piyasası uçuşa geçti ve NFT borsaları sadece son 30 günde 1 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. NFT satışı yapılan mecralarda insanlar oyuncu kartlarından üç boyutlu sanat eserlerine her şeyi satın alabiliyor.

Kripto sanat eserleri değerlerinin kaynaklarını nadirliklerinden alıyor. Bir kişi bir NFT satın aldığında o sanat eserinin sahibi olduğunu sanıyor hatta bazıları eseri oluşturan kişi olarak kendi adını eklemek istiyor ancak bir NFT sahibi olmak istisnalar dışında alıcı tarafa o eserin kullanımı ya da dağıtımıyla ilgili hiçbir hak sağlamıyor.

Beeple’ın Eseri 69 Milyon Dolara Satılmıştı

Beeple ise yaptığı büyük satış ile NFT dünyasında bir tür sembol haline gelmiş durumda. Kendi yorumuna göre “NFT’ler birçok insana karmaşık görünebilir fakat esasında çok basitler. Sadece bir eserin aidiyeti hakkında kanıt oluşturuyorlar.” dedi.

Ayrıca Winkelmann şöyle ekledi: “Bir eser ne kadar fazla paylaşılırsa o kadar popüler hale gelir ve o kadar değerlenir. Louvre Müzesi’ne gidip Mona Lisa’nın bir fotoğrafını çekip paylaştığınızda kimse size Mona Lisa’nın fotoğrafını çekerek onun değerini düşürdüğünüzü iddia edemez.”

İlgili Haber:  Bitcoin 70.000 Dolarlık Fiyat İçin Kesin Gözüyle Bakılan Büyük Direnci Kırdı

Winkelmann sözlerini şöyle sonlandırdı: “Her ne kadar kripto sanatının bir balon olma ihtimali olsa da kuvvetle muhtemel uzun bir süre hayatımızda olacak ve belki de gelecekte geleneksel sanat dünyasının yerini alacak. Dot-com balonu da patladığında internet birden yok olmadı, sadece değersiz kısmı silindi.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar