9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Yakın Zamanda Onaylanabilecek Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Başvuruları Hangileri?

Önemli Gelişmeler

ProShares Bitcoin Strategy ETF’si ticarete başlıyor; peki başka hangi Bitcoin vadeli işlemleri ETF’leri onaylanabilir?

blank

Haberin Özeti

  • ProShares Bitcoin Strategy ETF, bugün işlem görmeye başlıyor.
  • Önümüzdeki iki hafta içinde beş tane Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si daha onay alabilir.

ProShares Bitcoin Strategy ETF, ABD’de işlem görmeye başlayan ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si (borsada işlem gören fon) olacak.

blank

Peki Sırada Hangisi Var?

Birçok yatırımcı, bu yıl, temel olarak BTC fiyatına bağlı bir ETF’nin başlatılmasını umuyordu; ancak ABD düzenleyicisi SEC, Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bir Bitcoin ETF’yi onayladı. Benzer diğer ETF’lerin de yakın gelecekte onaylanması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Onay alabilecek ETF’lerden ilki, 20 Ekim Çarşamba günü kararı açıklanacak olan Invesco Bitcoin Strategy ETF’dir. Sonraki hafta ise iki tane daha ETF başvurusu sonuçlanacak: İkisi de 25 Ekim’de açıklanacak olan VanEck Bitcoin Strategy ETF ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF başvuruları.

Galaxy Bitcoin Strategy ETF ve AdvisorShares Managed Bitcoin ETF başvuruları ise Kasım ayının başlarında sonuçlanacak. Tüm bu başvurular olumlu sonuçlandığı takdirde, iki hafta içinde ABD tam altı adet Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sine sahip olabilir.

Bitcoin ETF ve Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Arasındaki Farklar

Öte yandan Bitcoin ETF ve Bitcoin vadeli işlemleri ETF arasındaki farklar da pek çok kripto kullanıcısının merak ettiği bir konu. Temel olarak ise; vadeli işlem piyasası, SEC tarafından değil; Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir. SEC Başkanı Gary Gensler ve kurumu, spot piyasaların fiyat manipülasyonuna çok daha yatkın olduğunu düşünüyor.

Buna ek olarak Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF, hem hisse senedi gibi ticaret yaparken hem de bir varlık paketinin fiyatını takip eder; ancak bir Bitcoin ETF, temel varlığı olan Bitcoin’in fiyatına çok daha yakından bağlı kalır.

İlgili Haber:  ABD Adalet Bakanlığı Raporundan Çıkarılabilecek 7 Ders

Şu anda kripto parada artış hissi bir hayli kuvvetli. Bir Bitcoin ETF’nin onaylanması muhtemelen bu hissi daha da kuvvetlendirirdi; ancak SEC’in takviminde şu anlık böyle bir şey yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend