5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Önde Gelen Stablecoin Tether, Bir Dolandırıcılık İddiası ile Karşı Karşıya

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tether yöneticileri, Tether’in ilk günlerinde işlenen potansiyel bir banka dolandırıcılığı iddiası ile karşı karşıya.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Piyasanın en büyük stablecoini olan Tether, ABD Adalet Bakanlığının çeşitli iddiaları ile karşı karşıya kaldı.
  • ABD Adalet Bakanlığı, Tether yöneticilerinin geçmişte bir banka dolandırıcılığı yapmış olabileceğini iddia ediyor.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Tether yöneticilerinin banka dolandırıcılığı yapıp yapmadığını araştırıyor.

Binance indirim kodu

Federal savcılar, Tether’in kripto para ile bağlantılı banka işlemlerinden potansiyel olarak gizlendiği iddia edilen Tether varlıklarının geçmişini araştırıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tether Nedir?

Tether, bir fiat para birimine sabitlenmiş (ABD Doları) kripto para türü olan bir stablecoindir. Tether, stablecoin’indeki her bir varlığın eşdeğer ABD Doları tarafından desteklendiğini iddia ediyor.

Teorik olarak bir kullanıcı, Tether’in hesabına ABD Doları yatırdığında; Tether, bunun karşılığında bir adet stablecoin basıyor.

Kripto para endüstrisi vahşi ve öngörülemeyen fiyat dalgalanmalarına meyilli olsa da; Tether’in ABD Dolarına sabitlenmesi, stablecoinin diğer kripto paralarda alım satım yapmak için kullanılmasına izin veriyor. Şu anda dolaşımda 60 milyar Doların üzerinde Tether olduğu belirtiliyor.

Tether ile İlgili Eleştiriler

DOJ tarafından başlatılan soruşturma haberi, Tether’in rezervlerinin dökümü konusunda yoğun eleştiriler almasından yaklaşık iki ay sonra gerçekleşti.

Tether’in %100 nakit olarak desteklendiğine dair önceki iddialara karşın son süreçte ortaya çıkan rakamlar, Tether rezervlerinin %3’ünden daha azının “nakit” olarak tutulduğunu ortaya koydu.

DOJ soruşturmasına yönelik haberlerin duyulmasının ardından da Tether, şirketin “işbirliği ve şeffaflık taahhüdünün bir parçası olarak DOJ da dahil olmak üzere düzenleyici kurumlarla rutin olarak açık diyalog içinde olduğunu” belirten bir bildiri yayınladı.

Tether bu yıl Mayıs ayında ilk kez rezerv dağılımını açıkladı. Bu, 2014’ten bu yana bir ilk olarak kaydedildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar