Önde Gelen Varlık Yönetimi Firması BlackRock, Bitcoin Madencilik Sektörüne Büyük Bir Yatırım Yaptı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Önde gelen varlık yönetimi firması BlackRock, Bitcoin madencilik firmaları Marathon ve Riot Blockchain’e yatırım yaptı.

blank

Haberin Özeti

  • BlackRock, Bitcoin madencilik firmaları Marathon ve Riot Blockchain’e yatırım yaptı.
  • Madenciler arasında daha az rekabet olması, günlük 44 milyon Dolarlık gelire yol açtı.

Yönetimi altındaki 9 trilyon Dolarlık varlık (AUM) ile dünyanın en büyük varlık yöneticimi firması olan BlackRock, ABD merkezli Bitcoin madencilik firmaları Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain’e yatırım yaptı.

30 Haziran tarihli bir SEC dosyasına göre, BlackRock şu anda Marathon Digital Holdings’de %6.71 ve Riot Blockchain’de de %6.61 hisse sahibi.

Haber, Bitcoin madencileri için büyük bir gelir patlamasının ortasında geliyor. Veri firması YCharts’a göre, Çin dışındaki yerleşik madencilik firmaları günde 44 milyon Dolara varan rekor kârlar elde ediyor.

Bitcoin Madenciliğindeki Patlama

Bazı tahminlere göre, tüm Bitcoin madencilerinin yaklaşık %70’i Çin’de bulunuyordu. Yani yakın zamana kadar öyleydi…

Sektörün en popüler eyaletlerinde madencilik yasaklarının getirilmesinin ardından Çinli madencilerin %90’ı kripto dostu başka ülkelere taşındı; bu süreçte Bitcoin hash oranı %50 seviyesinde düştü.

Şimdilerde ise hash oranı tekrar yükselişe geçti; ve madencilerin günlük geliri de bir yıl öncesine göre %256.4 gibi büyük bir artış gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre, yalnızca ABD, şu anda küresel Bitcoin hash oranının neredeyse %17’sini oluşturuyor. Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler de madencilik kapasitesindeki paylarını artırarak Çin hakimiyetinin %46’nın altına düşmesine neden oldu.

BlackRock’ın yatırım yaptığı Marathon ve Riot hisseleri de bu yıl Bitcoin fiyatıyla birlikte dalgalandı; ancak yine de her iki firma genel olarak iyi iş çıkardı.

TradingView’e göre, Marathon hisseleri (MARA) son 12 ayda yaklaşık %939 ve Riot hisseleri (RIOT) de %835 oranında yükseldi. Her iki hisse de Nasdaq’ta işlem görüyor. Aynı dönemde Bitcoin fiyatı ise %288 oranında arttı.

BlackRock ve Bitcoin Madenciliği Yatırımları

BlackRock’un Marathon ve Riot’taki toplam yatırımı yaklaşık 382 milyon Dolar değerinde. Ancak BlackRock, bu şirketlere yatırım yapan tek varlık yöneticisi değil.

Yatırım fonu devi Fidelity Investments geçtiğimiz günlerde iki madencilik firmasında da büyük hisseleri olduğunu açıkladı. Yaklaşık 7 trilyon AUM’ye sahip olan dijital varlık yöneticisi Vanguard Group ise şu anda iki madencilik şirketinin de en büyük hissedarı.

Bu arada BlackRock, endüstrinin farklı sınırlarını araştırmaya devam ediyor. Varlık yönetimi firması, en büyük Bitcoin yatırımcılarından biri olan MicroStrategy’de de %14.56 hisseye sahip olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend