8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Önlem Alınmazsa DeFi Flash Kredi Saldırıları Devam Edebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Sergey Nazarov, yaptığı açıklamalarda, hackerların verileri alma yöntemleri üzerine daha fazla düşünmedikçe DeFi protokollerini hedeflemeye devam etmelerinin muhtemel olduğunu belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bilgisayar korsanlarının çeşitli DeFi projelerini hedef almalarının sonucunda 100 milyon Doların üzerinde kayıp yaşandı.
  • DeFi protokolleri verilerini tek bir kaynaktan aldığından, hackerlar fiyatlarda oynama yaparak önemli miktarda para ele geçirmeyi başardı.
  • En iyi DeFi projelerinden Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov, “DeFi projeleri verilerini çeşitli kaynaklardan almadıkça, bu saldırılar devam edecek.” dedi.

Chainlink kurucu ortağı Sergey Nazarov, DeFi protokollerinin fiyat alma yöntemlerini değiştirmedikçe hackerların başarılı saldırılar düzenlemeye devam edeceğini belirtti.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz haftalarda DeFi protokolleri Compound’a 89 milyon Dolar, Harvest Finance’a 34 milyon Dolar ve Cheese Bank’a 3.3 milyon Dolar değerlerinde flash kredi saldırıları düzenlendi. Söz konusu DeFi protokolleri ve kullanıcılar da önemli ölçüde kayıp yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Stablecoin Fiyatları Manipüle Ediliyor

Projeler, protokollerde tutulan stablecoin fiyatlarının manipüle edildiği çeşitli istismarlara maruz kaldı.

Hackerlar, Curve Finance’in likidite havuzlarında tutulan kripto fiyatına ilişkin verilerde oynama yapmayı başardılar ve bu sayede birkaç protokolü birden hedefleyebildiler.

Nazarov, katıldığı bir podcast’te, tüm saldırıların tek bir merkezileştirilmiş fiyatı, kaynak olarak kullanmakla ilgili olduğunu belirtti. Nazarov, “Protokoller verilerini iki veya üç kaynaktan almaya başlasa bile bu tür saldırılar devam edebilir. Bence bu, protokollerin her iki geliştiricisinin de ilgilenmesi gereken ciddi bir mesele.” açıklamasını yaptı.

Chainlink, Yüzlerce Farklı Borsadan Veri Alıyor

Nazarov, Curve’e dayanan projelerin DeFi protokolleri için kötüye kullanıldığını ifade etti.

Kurucusu olduğu Chainlink’in birden çok veri kaynağı kullandığı için söz konusu sorunlara karşı dirençli olduğunu ifade eden Nazarov, yüzlerce farklı borsadan veri aldıklarının altını çizdi.

İlgili Haber:  Blok Zinciri Tabanlı Merkezi Olmayan Borsalar Önemli Riskler Taşıyor

Nazarov, “DeFi protokollerinin gelecekte bu sorunları önlemek için verilerini nasıl kaynaklandırdıklarını düşünmeleri gerekecek.” dedi.

Saldırılardan bu yana, merkezi olmayan borsa Curve Finance, DeFi projelerini, merkezi olmayan bir oracle ağı kullanan Chainlink’i kullanmaları konusunda uyardı.

Görünüşe göre en yeni DeFi projeleri, güvenlik söz konusu olduğunda karar alma mekanizmalarını hızlandırmak zorunda kalacak; yoksa milyonlarcası daha hackerlar tarafından ele geçirilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar