8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

OpenSea’de Açık mı Var? NFT’lerinin Çalındığını İddia Eden Kullanıcıların Sayısı Artıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

OpenSea, NFT pazarında dün meydana gelen bir güvenlik açığı söylentilerini aktif olarak araştırdığını duyurdu. Kullanıcılar, Cool Cats ve Doodle koleksiyonlarından NFT’ler de dahil olmak üzere farklı dijital varlıkların çalındığını bildirdi.

Binance indirim kodu

OpenSea twitter hesabından yapılan açıklamada; “OpenSea ile ilgili akıllı sözleşmelerdeki bir güvenlik açığı söylentilerini aktif olarak araştırıyoruz. Bu, OpenSea’nin web sitesi dışından kaynaklanan bir kimlik avı saldırısı gibi görünüyor. http://opensea.io dışındaki bağlantıları tıklamayın” denildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak kurucu ortak ve CEO Devin Finzer, açığın muhtemelen OpenSea’den kaynaklanmadığını, bunun yerine bir pishing saldırısı olabileceğini belirtti.

OpenSea CEO’su yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Hepinizin endişeli olduğunu biliyorum. Çok iyi bir soruşturma yürütüyoruz, ancak gerçekleri paylaşmak için bir dakikanızı almak istiyorum.

Anlayabildiğimiz kadarıyla, bu bir phishing saldırısı. OpenSea web sitesine bağlı olduğuna inanmıyoruz. Şimdiye kadar 32 kullanıcının NFT’lerinin bir kısmının çalındığı görülüyor. Saldırı şu anda etkin görünmüyor – son 2 saat içinde saldırganın hesabından herhangi bir kötü amaçlı etkinlik görmedik. Bazı NFT’ler de iade edildi.

 

Başka bir deyişle, kullanıcılar NFT’lerini başka birinin cüzdanına taşımaları için onları kandıran ve gerçek görünen e-postalar almış ve bunlara tıklamış olabilir. Etkilenen kullanıcıların NFT’lerinin gönderildiği adres Etherscan üzerinde Fake_Phishing5169 şeklinde isimlendirildi. Adresi kontrol ettiğimizde yaklaşık 1.6 milyon dolar değerinde 641 ETH bakiyesi olduğu görülüyor.

İlgili Haber:  MoonCats Adında Eski Bir NFT Projesi Keşfedildi: Koleksiyon Fiyatı Saatler İçerisinde Rekor Artış Yaşadı

Finzer’in tezi doğruysa, saldırgan(lar) kimlik avına çıkmak için en uygun zamanı seçti. Çünkü Cuma günü, OpenSea yeni bir akıllı sözleşme yayınladı ve kullanıcılardan varlıklarını taşımalarını istedi. İşin ironik tarafı, bu yeni akıllı sözleşme, sahiplerin farkında olmadan varlıklarını satan bir açığı önlemek için yayınlandı.

Finzer, kullanıcıları her zaman resmi opensea.io web sitesini kullandıklarından emin olmaya ve şüpheli e-postalara dikkat etmeye çağırdı.

Benzer şekilde geçtiğimiz haftalarda Yılmaz Aslantürk ve Alemşah Öztürk de OpenSea’deki NFT’lerinin çalındığını duyurmuşlardı.

Her iki kullanıcının da dün yaşanan pishing saldırısına benzer bir saldırı yaşayıp yaşamadıkları henüz bilinmiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar