2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

OpenSea, Ethereum Gaz Ücretlerini %35 Düşürmek için Seaport Protokolüne Geçti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

OpenSea, 1.8 milyon kullanıcısının Ethereum gaz ücretlerinden tasarruf etmesini sağlayacağı yeni bir akıllı sözleşme olan “Seaport Protokolü“ne geçti.

Binance indirim kodu

OpenSea, Seaport akıllı sözleşmesi sayesinde kullanıcıların işlem ücretlerinde yaklaşık %35 oranında tasarruf sağlayabileceğini söyledi. Ek olarak yeni açılan hesaplarda OpenSea’nin daha önce aldığı tek seferlik “kurulum ücreti” alınmayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

NFT’ler, dijital veya fiziksel varlıklar üzerinde sahiplik gösteren blok zinciri tabanlı tokenlerdir. Bir nevi tapu belgesi gibi düşünebilirsiniz. Gaz ücretleri dediğimiz şey de esasen işlem ücretleridir ve talebin yüksek olduğu dönemlerde hızla yükselebilir. Örneğin Yuga Labs’in yakın zamanda gerçekleştirdiği sanal arsa satışları esnasında aşırı talepten dolayı gaz ücretleri rekor seviyelere çıkmış ve Ethereum ağı tıkanmıştı.

OpenSea, Seaport’a geçmeden önce, daha az verimli olduğu söylenen Wyvern protokolünü kullanıyordu. Hackerlar geçtiğimiz sene Aralık ayında OpenSea’den 1.9 milyon dolarlık NFT çalmışlardı. Hatta Şubat 2022’de yaptığımız “OpenSea’de Açık mı Var? NFT’lerinin Çalındığını İddia Eden Kullanıcıların Sayısı Artıyor” başlıklı haberde OpenSea’deki olası açıkları ve iddiaları incelemiştik.

OpenSea, Seaport duyurusunu detaylandırdığı tweet serisinde, “Yeni protokol sayesinde işlem ücretlerinde her yıl toplam 460 milyon doların üzerinde tasarruf sağlayacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

Seaport, Web3 güvenlik firması OpenZeppelin ve Trail of Bits tarafından denetlenen açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir protokoldür. Kullanıcıların blok zincirlerde çoklu işlem yapmalarına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve OpenSea’ye özel geliştirilmiş bir protokol değildir.

İlgili Haber:  Manchester City “$ CITY” Taraftar Tokenini Piyasaya Sürüyor

20 Mayıs’ta ilk duyurusu yapılan geçişin bugün itibariyle tamamlandığı bildirildi.

OpenSea’nin NFT sahiplerinin aynı anda birden fazla NFT’yi satış için listelemelerine ve bu toplu listeleme için yalnızca bir defalık gaz ücreti ödemelerine izin verecek bir araç geliştirdiği belirtildi. Rakip pazar yeri LooksRare, iki ay önce toplu listeleme özelliğini başlatmıştı.

OpenSea ayrıca gelecekte NFT koleksiyon sahiplerinin satış ve telif ücretleri için birden fazla ödeme adresi ekleyebileceklerini de belirtti.

OpenSea, Seaport protokolünü kullanmaya başlamadan önce kodda olası hataları bulmaları için toplam 1 milyon dolara varan ödüllü bir yarışma başlattı.

21 Haziran itibariyle site üzerindeki tüm teklifler, satışlar ve listelemeler bu yeni Seaport protokolü üzerinden olacak. 13 Temmuz’dan sonra da eski Wyvern protokolüyle oluşturulan listeler artık sitede görünmez hale gelecek.

OpenSea’nin gaz açısından daha verimli bir protokole geçişi, Kraken’in yaklaşmakta olan NFT pazarının platform içi işlemler için sıfır gaz ücreti alacağını açıklamasından bir ay sonra geldi.

Ayrıca bir diğer kripto borsası Okcoin de geçtiğimiz Nisan ayında sıfır işlem ücretli NFT pazar yerini hayata geçirmişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar