8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ethereum Katman-2 Çözümü Optimism’de Kritik Bir Güvenlik Açığı Bulundu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum Katman-2 çözümü Optimism, Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmelerinden birinde kritik bir yazılım hatasını düzeltti.  Bir dönem iPhone’lar için jail break sunan Cydia geliştiricisi Saurik diye de bilinen Jay Freeman, 2 Şubat’ta Optimism’in Ethereum Geth istemci yazılımı çatalında kritik bir hata olduğu konusunda Optimism ekibini uyardı. Açığın bildirilmesinden 8 gün sonra 10 Şubat’ta ekip açığı düzelttiğine ve fonların güvende olduğuna dair bir duyuru yayınladı.

Binance indirim kodu

Güvenlik açığı, kötü niyetli bir bilgisayar korsanının “ETH bakiyesine sahip bir sözleşmede “kendini imha etme” (SELF-DESTRUCT) işlem kodunu (op-code) tekrar tekrar tetikleyerek Optimism üzerinde ETH oluşturulmasını mümkün kılıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Açık geçmişte sadece bir defa tetiklenmiş

Optimism ekibinin blok zincir üzerinde geçmişe yönelik analizi neticesinde bu açıktan dolayı herhangi bir kaybın yaşanmadığı bildirildi. Açık, sadece bir defasında Etherscan’daki bir çalışan tarafından yanlışlıkla tetiklenmiş gibi görünüyor. Raporda, bu tetiklenme neticesinde kullanılabilir seviyede bir ETH üretilmediği belirtildi.

Optimism ekibi 10 Şubat’ta yayınladıkları duyuruda, açığın hem Kovan hem Mainnet ağlarında düzeltildiğini ve diğer Optimism çatalı geliştiricileriyle ve L1-L2 köprü sağlayıcıları ile de paylaşıldığı bildirildi.

Optimism’in açık yakalama ödül programının bir parçası olarak, Jay Freeman’a 2 milyon doların biraz üzerinde bir para ödendi. Ödül programı kapsamında vaat edilen ödülün en azami tutarın ödenmiş olması açığın ciddiyetini gösteriyor. Duyuruda, açığın kötü niyetli bir bilgisayar korsanı tarafından kullanılması durumunda olası zararları hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Büyüyen DeFi ekosisteminde güvenlik karmaşık hale geliyor

Optimism ekibi yayınladığı duyuruda, DeFi ekosistemini güvenlik sorunlarına karşı savunmanın, önemli ölçüde ademi merkeziyetçiliğin doğrudan bir sonucu olarak giderek daha karmaşık hale geldiğini belirtti.

İlgili Haber:  Ethereum Ölçeklendirme Çözümü Optimism Yaklaşık 250.000 Cüzdana Airdrop Başlattı

Geçtiğimiz haftalarda Wormhole protokolü hacklenmiş ve 320 milyon dolar çalınmıştı.

Optimism ekibi şu anda Optimism’in bir sonraki büyük sürüm olan Bedrock Edition‘ı geliştirme sürecinde. Optimism’e göre Bedrock Edition, Optimism’in Geth çatalı ile “resmi” go-ethereum istemcisi arasındaki kod tabanındaki farkı önemli ölçüde azaltacak. Orijinal kodun çoğunu değiştirmek zorunda kalmamak, hataların ortaya çıkma olasılığını azaltacak diye düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar