Ördek ve kaz birbiriyle akraba iki canlıdır. Birbirlerine fiziksel olarak benzemelerinin yanısıra, benzer habitatlarda yaşar ve benzer karakteristik özellikler gösterirler. Bütün bu benzerliklerin sebebi hem kazın hem ördeğin aynı Anatidae (Ördekgiller) familyasından olmasıdır. Birçok yönden benzemelerine rağmen yine de ikiz sayılmazlar ve birbirlerinden kolaylıkla ayırt edilebilirler.

Aşağıda ördek ve kazın farklı karakteristik özelliklerini sıralayacağız.

Ördek ile Kaz Arasındaki Fark

Anatidae familyasına bağlı her kuşun ortak adı aslında ördektir. Bu familyaya bağlı diğer üyeler kuğu ve kazdır ve kuğu ve kaz da aslında ördek olarak sınıflandırılır. Erkek ördeğe suna denir. Ördekler genelde suda yaşar ama karada da yaşayabilirler. Bazı ördekler tatlı sularda küçük balık avlamada uzmandır. Ördekler ayrıca böcek, ot, küçük amfibyan vb gibi şeylerle beslenirler. Ördekler genelde tıknaz ve şişman kuşlardır. Turuncu, yeşil, siyah ve sarı gibi farklı renklerde kanatlara sahiptirler. Lezzetli beyaz etleri vardır. Bazı yerlerde av için kullanılırlar. Yumurtaları, etleri ve kanatları için evcilleştirilirler. Ayrıca ördekler çizgi film dünyasında da sık kullanılan hayvan karakterlerdendirler. Örneğin Daffy Duck, Donald Duck, Darkwing Duck ve diğerleri gibi. Ördeklerle ilgili bir diğer ilginç bilgi de sadece dişi ördeklerin ses çıkardığıdır. Sunalar yani erkek ördekler ses çıkarmaz.

Kazlar ise ördeklere kıyasla çok daha uzun bir boyna sahiptirler. Ördeklerin boynu daha tıknazdır. Kazlar da ördekler gibi sulu ortamları severler fakat karada da yaşarlar. Erkek kaza ingilizce’de “gander” denir fakat Türkçe’de erkek kaz için ayrı bir isim yoktur. Kaz yavrularına ise kaz palazı dendiği olur. Kazlar genelde yeşillik yerler. Kazlar ördeklere kıyasla daha vegan bir diyet takip ederler.

Kaz tüyünün ördeğe kıyasla daha az koktuğu da söylenir. Kazların ayaklarında ördeklere kıyasla daha fazla perde ve şerit vardır. Kazlar renk açısından ördeklere kıyasla daha az renklidir. Kazların üç renk aralığı vardır: beyaz, siyah ve gri. Ördekler ise turuncu, yeşil, sarı olmak üzere farklı renklerde tüylere sahip olabilirler. Kazlar genelde mitolojik ve dini hikayelerde kendilerine yer bulurken, ördekler genelde televizyon yıldızı olarak medyada yer alırlar.

Ördek ile kaz arasındaki fark özetlenecek olursa; ördekler ve kazlar aynı Anatidae (ördekgiller )familyasındadırlar. Ördekler kısa ve tıknazdır, kazlar daha uzundur. Ördekler daha çok çizgi filmlerde ve televizyonlarda rol alırken, kazlar daha çok mitoloji ve hikayelerde kendilerine yer bulur. Ördekler insanlara pek bulaşmazlar ama kazlar insanları özellikle küçük çocukları kovalayabilirler.

Facebook Yorumları

3 YORUM

  1. Ördek ile kaz arasındaki fark özetlenecek olursa; ördekler ve kazlar aynı Anatidae (ördekgiller )familyasındadırlar.
    kuracağın cümleyi sikeyim ben gidiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here