Ördek ve kuğu aynı Anatidae familyasından iki ayrı tür su kuşudur. Pek çok benzer noktaları ve bununla birlikte farklılıkları da vardır. Hem kuğu hem ördek oldukça yoğun tüye, kısa ayaklara ve düz gagaya sahiptirler. Hem kuğu hem ördek tek eşlidir yani sadece bir eş ile çiftleşirler. Her iki kuş türü bu gibi birçok benzer özellik taşır fakat morfolojik ve davranışsal açıdan da pek çok farklılıkları vardır.

Kuğu

kuğu
Kuğu

Yedi farklı türden oluşan tek bir kuğu familyası vardır. Erkek kuğuya ingilizcede “cob” denir fakat Türkçe’de sadece erkek kuğu deriz. Dişi kuğuya ise yine ingilizcede “pen” denir ve yine Türkçe’de biz sadece dişi kuğu deriz. Anatidae familyasının vücut boyu ve ağırlığı noktasında en büyük üyesi kuğudur. Kuğuların kanat boyu üç metreden büyüktür. Kuğuların ağırlıkları 15 kiloya kadar çıkabilir ki böylesi bir ağırlık uçan bir kuş için muazzam bir ağırlıktır. Her ne kadar kuğu kuşlar içerisinde en estetik kuş olarak görülse de kilo bakımından biraz kiloludur diyebiliriz. Kuğuları aynı familyadaki diğer kuşlardan ayırt eden en büyük özellik uzun boyunlarıdır. Hem dişi hem de erkek kuğu aynı tüylere sahiptirler. Kuğuların tüy desenleri çok basittir fakat renk olarak siyahtan saf beyaza doğru değişiklikler gösterir. Kuzey yarımküredeki pek çok kuğu türünün rengi saf beyazdır. Güney yarımkürede ise kuğuların renkleri genelde siyahtır. Kuğular genelde otoburdurlar fakat bazen omnivor yani herşeyi yiyen bir hal de aldıkları olur. Kuğular genelde göçmendiler ve bazıları kısım kısım göç eder. Kuğular genelde tek eşlidirler ve ömür boyu tek bir partnerle çiftleşirler. Erkek kuğu çiftleşmeden önce yuvayı yapmaya yardımcı olur fakat kuluçka işi tamamen dişi kuğu tarafından yapılır.

Ördek

Anatidae familyasına bağlı her kuşun ortak adı aslında ördektir. Bu familyaya bağlı diğer üyeler kuğu ve kazdır ve kuğu ve kaz da aslında ördek olarak sınıflandırılır. Erkek ördeğe suna denir. Ördekler genelde suda yaşar ama karada da yaşayabilirler. Bazı ördekler tatlı sularda küçük balık avlamada uzmandır. Ördekler ayrıca böcek, ot, küçük amfibyan vb gibi şeylerle beslenirler. Ördekler genelde tıknaz ve şişman kuşlardır. Turuncu, yeşil, siyah ve sarı gibi farklı renklerde kanatlara sahiptirler. Lezzetli beyaz etleri vardır. Bazı yerlerde av için kullanılırlar. Yumurtaları, etleri ve kanatları için evcilleştirilirler. Ayrıca ördekler çizgi film dünyasından da sık kullanılan hayvan karakterlerdendirler. Örneğin Daffy Duck, Donald Duck, Darkwing Duck ve diğerleri gibi. Ördeklerle ilgili bir diğer ilginç bilgi de sadece dişi ördeklerin ses çıkardığıdır. Sunalar yani erkek ördekler ses çıkarmaz.

Ördek ile Kuğu Arasındaki Fark

Ördek ile kuğu arasındaki en belirgin fark kuğu daha büyük ve uzundur ve çok karakteristik bir boyna sahiptir. Ördek ise daha küçük, tıknaz ve küçük boyunludur.

Ördek ile Kuğu Arasındaki Fark
Kuğu beslemeye çalışan bir insan.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here