Çocuklar ve yetişkinler süt içmeyi severler. Bol sıcak bir fincan süt olmadan doyurucu bir kahvaltı olmaz. Ve geceleri süt içmek vücudumuzu uyku moduna göndermek için iyi bir yoldur. Süt içmek zorunda olduğumuz her zaman öğretilir, çünkü çok besleyici bir içecektir. Süt, zengin içeriği olan vitamin ve minerallerden dolayı komple bir gıda olarak da bilinir.

Süt, organik veya normal olarak sınıflandırılabilir. Doğru tür sütü seçersek, vücudumuz daha sağlıklı olur. Daha sağlıklı ve daha iyi bir bağışıklık sistemi istiyorsanız, organik süt için. Fakat normal süt o kadar kötü mü? Bu yazıda, organik sütle normal süt arasındaki farkları öğrenelim.

Bakınız: Soya Sütü ile İnek Sütü Arasındaki Fark

Organik Süt

Organik süt sadece doğal bir ortamda ot yiyen ineklerden üretilir. Yediği ot herhangi bir gübre veya kimyasalla muamele görmez. İneklerin ayrıca süt üretimini arttırmak amacıyla hormonal tedaviye girmeleri de mümkün değildir. Başka bir deyişle, organik süt yalnızca doğal ortamlarda herhangi bir yapay katkı olmadan yetiştirilen ineklerden üretilir.

Aksine, normal süt kimyasal olarak işlenmiş otları yiyen ineklerden üretilir. Veya inekler ahırlarda tutulup yalnızca tahıllarla da besleniyor olabilirler. Öte yandan, organik süt üreten inekler, doğal otları yemek için otlaklara bırakılır. Süt üretimini artırmak için normal süt üreten ineklere hormonlar enjekte edilir. Sentetik hormonların ve antibiyotiklerin alınması nedeniyle, üretilen süt, organik sütle karşılaştırıldığında daha düşük raf ömrü ile sonuçlanabilir.

Organik olan her şeyin daha sağlıklı olduğunu bildiğimiz halde, normal süt için besleyici ve güvenli değil diyebilir miyiz? Hayır, diyemeyiz. Her iki süt de eşit derecede besleyici ve güvenlidir. Normal süt, kimyasal olarak işlenmiş ot yiyen ineklerden üretilse bile, araştırmalar sütün -beslenme ve güvenlik açısından- kalitesinin etkilenmediğini göstermiştir. Normal süt, devlet standartlarını geçemezse satılmaz. Bu yüzden normal sütten de, yine de ihtiyacınız olan beslenme maddesini alabilir ve kimyasal zehirlenme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Organik Süt ile Normal Süt Arasındaki Fark

Bununla birlikte, emin olmak istiyorsanız, yüksek fiyatlı organik sütü, besin ve emniyetli bir şekilde seçebilirsiniz. Organik sütün fiyatı normal süt fiyatının iki katıdır. Organik süt üreticileri, yalnızca en iyi kalitede sütü doğal üretimle sağladıklarından emin olmaktadırlar. Organik süt normal sütten daha pahalı olsa bile, güvenlik ve beslenme yararına daha yüksek bir fiyat ödemeyi aklına bile getiremeyecek çok insan vardır.

Tadıyla ilgili olarak, birçok insan organik sütün normal sütten daha lezzetli ve yumuşak ​​olduğunu iddia eder. Normal sütün organik sütten daha sulu ve daha az tatlı olduğunu söylerler. Yine de, bu insanların tercihlerine bağlıdır.

Organik süte evet diyorsan, çevreye yardım ediyorsun demektir. Bu, muhtemelen, çevre üzerinde kötü etkide bulunabilecek kimyasallar ve sentetik hormonlar kullanan üreticileri desteklemediğiniz anlamına gelir.

Organik Süt ile Normal Süt Arasındaki Fark

Organik süt ile normal süt arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Organik süt sadece doğal bir ortamda yetiştirilen otları yiyen ineklerden üretilir. Aksine, normal süt kimyasal olarak işlenmiş otları yiyen ineklerden üretilir.
  • Normal sütü üreten ineklere süt üretimini arttırmak için sentetik hormonlar enjekte edilir; organik süt bu hormonları içermez.
  • Hem organik hem de normal sütler aynı derecede besleyici ve güvenlidir.
  • Organik sütün, normal sütten daha lezzetli ve yumuşak olduğu iddia edilir.
  • Organik süt, normal sütten daha pahalıdır.

Organik süt ile normal süt arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazınız.

Facebook Yorumları

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here