Otel misafirlerine ücretli olarak kalacak yer temin eder. Bunun yanısıra restoran, yüzme havuzu ve spa gibi ek hizmetler de sunar. Pek çok otel konferans, toplantı veya etkinlik düzenlemek için de kullanılır. Yıldızlı oylama sisteme sayesinde oteller kalitelerine ve sundukları hizmetlere göre derecelendirilir ve yıldız verilir.

Motel ise ingilizce “motorist’s hotel“‘in kısaltmasıdır. Yani “motorcuların oteli” anlamına gelir. Bu ifade konaklama yerinin motorlu araçlar için yeteri kadar park alanının da olduğunu belirtir. Motel kelimesi daha çok ABD ve Kanada gibi ülkelerde uzun seyahatler edilen yerlerde kullanılır. Bu uzun yolculuklarında misafirler motel ibaresini gördüklerinde motorlu taşıtlarını rahatça park edebilecekleri ve kendi kitlelerine yönelik bir yer olduğunu anlarlar. Genelde motel odalarının kapıları aracın park edildiği yere bakar ve böylece giriş ve çıkışlar kolay olur.

Otel ile Motel Arasındaki Fark
Lüks bir otel örneği.
Kıyaslama Otel Motel
Tanım Misafirlerine ücretli kısa süreli kalacak yer ve ek hizmetler temin eden mekan. Misafirlerine kısa ve uzun süreli kalacak yer temin eden ve genelde ulusal kara yolları üzerinde bulunan ve daha az konforlu mekan.
Görünüm Küçük, büyük, devasa görünümlü oteller vardır. Tek ya da çift katlı olurlar genelde.
Ücret Genelde motellerden daha pahalıdırlar. Fiyatları yıldız sayısına göre değişkenlik gösterir. Otellerden daha ucuzdur. Daha az konforlu ve az ek hizmete sahiptirler.
Yer Şehrin her bölgesinde bulunabilirler. İş merkezlerinde ya da şehir merkezlerinde sık bulunurlar. Genelde otoban ve yol kenarlarında bulunurlar.
Yıldız 1-5 yıldız arasında yıldızlama sistemine tabiidirler. Genelde bir yıldızlama sistemleri yoktur. Fakat seyahat sitelerinde 1.5 ile 2.5 yıldız arasında derecelendirilirler.
İmkanlar Jakuzi, fitnes, restoran, yüzme havuzu, oyun salonu, spa, sinema, wi-fi gibi ek hizmetleri olur. Genelde sadece yataklı bir odadan oluşur. Bazılarında küçük kafeler de bulunur.

Konum

Oteller genelde şehrin tüm bölgelerinde özellikle şehir ve iş merkezlerine yakın yerlerde bulunur. Moteller ise genelde otoban ve şehirler arası yol kenarlarında bulunur. Motellerin neredeyse yüzde yüzüne yakın bir kısmında kesin olarak otopark bulunur. Bu otopark genelde odanın hemen karşısıdır. Böylece giriş ve çıkış kolay olur. Otellerde ise bazen kapalı bazen açık otopark bulunur.

 

Restoran

Otellerin genelde restoranları ve oda servisleri bulunur. Motellerde ise oda servisi olmayabilir. Fakat pek çok motel sade ve basit sabah kahvaltıları sunar.

Ücret

Otellerin fiyatları yıldızlarına, sundukları imkanlara, hizmetlere, şehir merkezine uzaklıklarına göre değişiklik gösterir ve genelde motellere göre daha pahalıdır. Moteller ise çok daha ucuzdur.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here