8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Yuga Labs’ın “Otherside” NFT Koleksiyonu, Ethereum Ağını Tıkadı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Popüler NFT koleksiyonu Bored Apes Yat Kulübü’nün arkasındaki firma Yuga Labs durmak bilmiyor. Bored Apes koleksiyonunun ardından ApeCoin’i çıkaran firma, şimdi de Otherside adlı bir NFT koleksiyonu çıkardı.

Binance indirim kodu

Yuga Labs, Cumartesi günü, merakla beklenen metaverse projesiyle ilgili sanal arsa satışlarını başlattı ve rekor kırarak yaklaşık 320 milyon dolar değerinde kripto para topladı. Talep o kadar güçlüydü ki, satışın başlamasıyla birlikte tüm Ethereum blok zincirin büyük bir yoğunluk yaşadı ve işlem ücretleri adeta uçtu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kimliklerini doğrulayan ApeCoin token sahipleri, projenin planlanan metaverse oyunu ve Bored Ape serisinin en son uzantısı olan Otherside’da 55.000 parsel sanal arsa için tapu satın almak için sıraya girdi. Arsalara olan ilginin güçlü olacağı beklentisi satıştan önce geçen hafta ApeCoin’in fiyatını artırmıştı. Dün de OpenSea, ApeCoin ile ödeme kabul edeceğini duyurmuştu.

Cumartes akşamı ABD saatiyle 21.00’de başlayan satışla birlikte işlem maliyetleri ve gaz ücretleri de artmaya başladı. Tek bir arsanın kullanıcılara maliyeti işlem ücretleriyle birlikte yaklaşık 5800 doları (86 bin lira) buldu. Kullanıcılar arsaları kapmak için adeta birbirleriyle yarıştı. Bu da madencilerin daha fazla ücret ödeyenleri öne alarak işlemlerini doğrulamasına ve dolayısıyla ücretlerin artmasına neden oldu.

Etherscan verilerine göre, duyurudan hemen sonra Otherdeed NFT’lerini mint etmek için ödenen işlem maliyetleri 123 milyon dolara ulaştı ve tek bir Otherdeed’i mint etmek için yaklaşık 6000 dolar işlem ücreti ödenmesi gerekti. Arsa fiyatının 5800 dolar olduğunu düşünecek olursak, işlem ücreti arsanın tapusundan daha fazla oldu. Şöyle düşünün, bir emlakçı üzerinden ev alıyorsunuz 1 milyon liraya ve emlakçıya komisyon için de ayrıca 1.2 milyon lira ödüyorsunuz.

Analistler Yuga Labs’ın sanal arsa satışının Ethereum tarihindeki en yüksek işlem ücretlerini tetiklediğini belirtiyor.

Twitter’da bir kullanıcı Otherdeed sanal arsa satın almak için uğraştığını ve nihayetinde 2 adet sanal arsayı 610 APE (12000 dolar) karşılığında alabildiğini tweetledi.

Ethereum ağında bir token oluşturmak ya da işlem yapmak için ağdaki madencilere bir ücret ödemeniz gerekir. Bir işleme öncelik vermek için daha fazla ücret gerektiğinden, ağ tıkandığında işlem ücretleri yükselir. Bu durum, Uniswap gibi Ethereum tabanlı DeFi uygulamalarını etkileyerek diğer platformlardaki işlemleri de olumsuz bir şekilde yavaşlatabilir.

İlgili Haber:  NFT Piyasasının Son Üyesi Ünlü Rapçi Post Malone Oldu: 682.000 Dolarlık Yatırım!

Yuga Labs başlangıçta satışın, Ethereum’un yüksek işlem ücretleriyle tıkanmasını önlemek için Otherdeed NFT’nin fiyatının zamanla düşeceği Dutch Auction adı verilen açık arttırma formatında yapılmasını planlamıştı. [Editörün notu: Dutch Auction, bir açık arttırma yöntemidir. Açık arttırmayı yapan kişi ya da kuruluş, satılacak ürün için tavan bir fiyat belirler ve yavaş yavaş fiyatı indirmeye başlar, ta ki açık arttırmaya katılanlardan birisi ben bu fiyattan alıyorum diyene kadar.]

Ancak, Yuga Labs daha sonra formatı değiştirdi ve satışın her fazında cüzdan başına satın alınabilecek Otherdeed sayısını sınırlamak için başka bir plan yaptı. Yeni plan, beklenen tıkanıklığı hafifletmeyi başaramadı. Yuga Labs, Twitter’da “Ethereum’da tıkanıklığa neden oldukları” için özür diledi ve ApeCoin’in belki ilerde kendi blok zincirine taşınabileceğinin sinyallerini verdi.

blank

Otherside’ın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, satışta toplanan ApeCoin’ler bir yıl boyunca kilitlenecek. Yani bu coinler bir yıl boyunca satılamayacaklar ve böylece dolaşımdaki arzı azaltacaklar. Yuga Labs, satıştan elde edilen gelirin kime gideceğini açıklamadı. Ayrıca büyük miktarda ApeCoin’e sahip olan Horowitz, Animoca Brands ve diğer Ape balinalarının sanal arsa satışını katılıp katılmadıkları de bilinmiyor.

Cumartesi günü satılan 55.000 Otherdeed’in yanı sıra, Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape NFT sahiplerine, ayrıca Yuga Labs ve diğer proje geliştiricilerine 45.000 adet daha sanal arsa tahsis edildi.

55.000 Otherdeed NFT’si saatler içinde tükenirken, BAYC ve MAYC sahipleri ücretsiz olarak bu sanal arsaları alabilecekler.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar