Otomatik Vites ile Düz Vites Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 ay önce

Hangisi daha iyi? Otomatik vites mi yoksa düz vites mi? Nasıl çalışırlar? Hangisini seçmelisiniz? Ve neden? Bu sorulara cevap bulabilmek için otomatik ile düz vites arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Eğer bütün yazılanları okuyamayacak kadar üşengeç iseniz size kısaca özet geçelim: düz vites arabalar daha az yakıt harcar ve araba üzerinde daha fazla hakimiyet sunar fakat daha az pratiktirler. Otomatik vitesli arabalar ise biraz daha fazla yakıt harcarlar ve araba üzerinde daha az hakimiyet imkanı sunar. Otomatik arabaların kullanımı daha kolaydır.

Fiyat/Harcama/Gider
Manuel yani düz vites arabalar otomatik vitesli arabalardan daha ucuzdur. Herhangi bir arabanın aynı yıl ve modeline baktığınızda düz vitesli versiyonu ile otomatik vitesli versiyonu arasında minimum 4-5 bin lira fark olduğunu görürsünüz.

Uzun süreli kullanımda düz vites araçlar daha az servis ve bakıma ihtiyaç duyar ve dolayısıyla düz vites araçların bakımları otomatik viteslere göre daha az masraflıdır.

Bakım
Herhangi bir araba tamircisi ile konuşursanız, düz vites araçların bakımının ve tamirinin otomatik viteslerden daha kolay olduğunu söylediklerini duyarsınız. Dolayısıyla otomatik vites araçların bakım, servis ve tamir masrafları çok daha yüksektir.

Düz vites araçlar -eğer düzgün kullanılırsa- binlerce kilometre yolu sorunsuz bir şekilde gider. Arabanın yağının belirli ve düzenli periyotlarla değiştirilmesi gerekir fakat bu otomatik viteslerdeki kadar sık değildir.

Sürüş
Manuel araçların kullanımı zordur. Debriyaja, frene, gaza ve vites koluna iyi hakim olmanız gerekir. Fakat bugün örneğin İstanbul trafiğindeki pek çok taksi şoförüne sorduğunuzda ara sokaklarda takılmadan düz vitesle çok rahat gittiklerini öğrenebilirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda ışıklarda durduğunuzda aracın ilerlemesini engellemek için ayağınızı frende basılı tutmanız gerekir. Bu çok rahatsız edici bir durumdur.

Düz vites araç ile otomatik vites araç kullanımında en büyük fark düz vitesde ekstradan debriyaj ve vites kolu kullanımıdır. Otomatik vitesde böyle birşey yoktur. Gaza basarsınız gider, frene basarsınız durur ve şanzıman hız arttıkça otomatik olarak artar. Düz vitesde ise vites değiştirmek için debriyaj ile birlikte vites kolunu kullanmanız gerekir.

Düz vites araçların kullanımı başlangıçta zor gelir fakat alıştıkça ve pratik yaptıkça debriyaj, vites değişimi hız kazanır. Kas hafızası adı verilen hafıza ile vücut otomatik olarak yapılması gerekenleri yapmaya başlar ve çoğu zaman bunun farkında bile olmazsınız.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın