Oyun birden fazla kişiyi kapsar, spor ise bir kişinin bireysel yetenek ve performansını içerir.

Spor fiziksel bir aktivitedir ve belirli bazı kurallara göre yapılır. Spor daha çok eğlence ve hobi amaçlıdır. Oyun da hobi ve eğlence amaçlıdır fakat birden fazla oyuncu olması şartı vardır. Oyundaha önceden belirlenmiş bir kısım kurallara bağlı olarak oynanır ve oyuncuların bir hedefi vardır. Sporda olduğu gibi oyun da daha çok eğlence amaçlı oynanır.

Sporda, sporcunun bireysel kabiliyeti ve kapasitesi sonucu belirler. Oyun da ise takımın performansı ve kabiliyeti sonucu belirler. Oyun bir takım işidir. Takımın performansı kimin kazanacağını belirler. Takım oyunlarında bireyin yeteneği ve kabiliyeti önemli olsa bile asıl önemli olan takımın koordinasyonu ve ekip ruhudur.

Spor yapan kişilere atlet ya da sporcu denir. Oyun oynayan kişiye ise oyuncu denir.

Oyun strateji üzerine kurulur, spor ise bireysel performans ve şansa bağlıdır.

 

Sporda atlet ya da sporcu bağımsız ve bireysel bir karar alabilir fakat oyunda bir oyuncu tek başına karar alamaz. Oyunda karar takım oyuncuları tarafından kolektif bir şekilde alınır ve strateji buna göre belirlenir.

Spor ile oyun arasındaki bir diğer fark da spor daha çok fiziksel enerjiye bağlıdır, oyun ise daha çok mental ve zihinsel güce bağlıdır. Spor genelde yarış amaçlı yapılır, oyun ise daha çok arkadaşlar arasında gerçekleştirilir.

Spor oyuna göre daha çok ciddi ve profesyoneldir. Sporda genelde yüksek bir disiplin, rakibe ve yetkililere karşı yüksek bir saygı gösterilmesi beklenir. Oyunda ise bu türden karakteristik özellikler göstermeye pek gerek yoktur. Oyunda önemli olan tüm takımın performansıdır.

Spor daha çok organize ve yarışma şeklindedir. Spor bağlılık ve adil, hilesiz davranışlar gerektirir. Bir atlet ya da sporcu yüksek yetenekte ise popülarite kazanabilir. Oyunda ise oyuncular bireysel olarak popülarite kazanmaz, takım bir bütün olarak ünlenir.

İlgili Haber:  Kardiyo mu Ağırlık mı? Kilo Vermek İçin Hangisi En İyi?

Oyun ve Spor Arasındaki Fark

Özetlemek gerekirse;
1. Spor bireysel yetenek gerektirir. Oyunda ise takımın kolektif performansı söz konusudur.
2. Spor fiziksel enerjiye, oyun ise zihinsel güce bağlıdır.
3. Oyun strateji üzerine kurulur, spor ise bireysel başarı ve şansa bağlıdır.

Facebook Yorumları

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here