12 Ağustos 2022, Cuma
24.7 C
İstanbul

Pakistan, Bitcoin’i Yasallaştırmaya Çalışıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Terörizmle gölgelenen ve büyük ekonomiler tarafından dışlanan ülke, servetini kurtarmak için Bitcoin’e yöneliyor.

Binance indirim kodu

Pakistan’daki bir Eyalet Meclisi, bu hafta, kripto para sahipliği ve Bitcoin madenciliği için çeşitli yasalar talep eden bir kararı kabul etti.

Binance indirim kodu

Kararda, “Merkezi hükümeti, kripto para birimini yasallaştırma önerimizi dikkatlice değerlendirmeye davet ediyoruz.” ifadesi yer alıyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Karara Muhalefet Eden Çıkmadı

Önerge, Kuzey Pakistan’daki dağlık bir bölge olan Khyber Pakhtunkhwa vilayetinin başbakanına hitaben yapıldı; çeşitli danışmanlar ve bakanlar tarafından kabul edildi. Oybirliğiyle imzalanan karar, diğer milletvekillerinin herhangi bir tepkisi veya muhalefetiyle karşılaşmadı.

212 milyonluk bir nüfusa sahip olan Pakistan, kötüleşen bir ekonomiyle boğuşuyor. Ayrıca ülke, komşu Hindistan ile de sürekli olarak “yüksek alarmlı” bir sınır çatışması halinde görünüyor.

Ortadoğu politikası düşünce kuruluşu MEI’ye göre Pakistan, ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya ve Dünya Bankası’na göre, bu yıl ülkenin ekonomik çıktısında önemli ölçüde düşüş gözlendi.

Kuzey Pakistan, Bitcoin Madenciliği İçin Uygun Bir Bölge

Ancak kripto para, en azından bazı Pakistanlı bakanlara göre bir çıkış yolu sunuyor. Khyber Pakhtunkhwa bölgesinin soğuk ikliminin ve ucuz iş gücünün, Bitcoin ve diğer kripto paraların karlı bir şekilde madenciliğini yapmak adına gerekli olan tüm koşulları sağladığı düşünülüyor.

Madenciler, çabalarından kar etmek istiyorlarsa mülkiyet yasalarına da ihtiyaç duyuyorlar. Şu anda, Bitcoin mülkiyeti Pakistan’da yasa dışı görülüyor ve geçmişte suçlu bulunanlara karşı katı cezalar verildiği biliniyor. Kripto para ticareti yaptıkları tespit edildikten sonra bu yılın başlarında iki Pakistan vatandaşı tutuklanmıştı. Ancak son alınan karar, bunu değiştirmeyi hedefliyor.

Bu arada, bazı kişiler de hem kendi hakları hem de kripto endüstrisi için savaşmaya devam ediyor. Pakistan’da kripto sektöründeki çalışmalarıyla tanınan ve kendine özgü bir kripto figürü olan Waqar Zaka, bugün kendisine karşı açılan bir dava öncesinde ülkede bir kripto madenciliği çiftliği kurduğunu ilan etti.

İlgili Haber:  Blok Zinciri, Twitter ve Facebook'un Denetim Sorunlarını Çözebilir

Yerel yayınlar da Zaka’nın madencilik çiftliğini ve onun yerel ekonomiyi canlandıracağı yönündeki öngörülerini duyurmakta gecikmedi.

Pakistan’da güzel günler, kripto sayesinde gelebilir.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar