Pakistan, Bitcoin’i Yasallaştırmaya Çalışıyor

Terörizmle gölgelenen ve büyük ekonomiler tarafından dışlanan ülke, servetini kurtarmak için Bitcoin’e yöneliyor.

Pakistan’daki bir Eyalet Meclisi, bu hafta, kripto para sahipliği ve Bitcoin madenciliği için çeşitli yasalar talep eden bir kararı kabul etti.

Kararda, “Merkezi hükümeti, kripto para birimini yasallaştırma önerimizi dikkatlice değerlendirmeye davet ediyoruz.” ifadesi yer alıyordu.

Karara Muhalefet Eden Çıkmadı

Önerge, Kuzey Pakistan’daki dağlık bir bölge olan Khyber Pakhtunkhwa vilayetinin başbakanına hitaben yapıldı; çeşitli danışmanlar ve bakanlar tarafından kabul edildi. Oybirliğiyle imzalanan karar, diğer milletvekillerinin herhangi bir tepkisi veya muhalefetiyle karşılaşmadı.

212 milyonluk bir nüfusa sahip olan Pakistan, kötüleşen bir ekonomiyle boğuşuyor. Ayrıca ülke, komşu Hindistan ile de sürekli olarak “yüksek alarmlı” bir sınır çatışması halinde görünüyor.

Ortadoğu politikası düşünce kuruluşu MEI’ye göre Pakistan, ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya ve Dünya Bankası’na göre, bu yıl ülkenin ekonomik çıktısında önemli ölçüde düşüş gözlendi.

Kuzey Pakistan, Bitcoin Madenciliği İçin Uygun Bir Bölge

Ancak kripto para, en azından bazı Pakistanlı bakanlara göre bir çıkış yolu sunuyor. Khyber Pakhtunkhwa bölgesinin soğuk ikliminin ve ucuz iş gücünün, Bitcoin ve diğer kripto paraların karlı bir şekilde madenciliğini yapmak adına gerekli olan tüm koşulları sağladığı düşünülüyor.

Madenciler, çabalarından kar etmek istiyorlarsa mülkiyet yasalarına da ihtiyaç duyuyorlar. Şu anda, Bitcoin mülkiyeti Pakistan’da yasa dışı görülüyor ve geçmişte suçlu bulunanlara karşı katı cezalar verildiği biliniyor. Kripto para ticareti yaptıkları tespit edildikten sonra bu yılın başlarında iki Pakistan vatandaşı tutuklanmıştı. Ancak son alınan karar, bunu değiştirmeyi hedefliyor.

Bu arada, bazı kişiler de hem kendi hakları hem de kripto endüstrisi için savaşmaya devam ediyor. Pakistan’da kripto sektöründeki çalışmalarıyla tanınan ve kendine özgü bir kripto figürü olan Waqar Zaka, bugün kendisine karşı açılan bir dava öncesinde ülkede bir kripto madenciliği çiftliği kurduğunu ilan etti.

  NVIDIA, 1 Milyar Dolarlık Kripto Para Madenciliği Yaptığı İddialarıyla İlgili Ayrıntıları Paylaşmayacak

Yerel yayınlar da Zaka’nın madencilik çiftliğini ve onun yerel ekonomiyi canlandıracağı yönündeki öngörülerini duyurmakta gecikmedi.

Pakistan’da güzel günler, kripto sayesinde gelebilir.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın