PancakeSwap mı UniSwap mı? DeFi Yarışını Kim Kazanıyor?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Ethereum blockchain’indeki korkunç miktarlara ulaşan işlem ücretleri nedeniyle DeFi piyasasındaki kullanıcılar Binance Smart Chain’e yönelmeye başladılar. Bu durumdan en çok fayda görenlerden biri de en büyük Binance Smart Chain platformu olan PancakeSwap’ın kendi coini oldu.

blank

DeFi piyasalarında bir tür güç savaşı yaşanıyor. Ethereum birkaç ay önce pazardaki payın çok büyük miktarını kendisinde toplamışken, Binance Smart Chain (BSC) yavaş yavaş üstünlüğü ele geçirmeye başladı. Bunun nedeni olarak ise Ethereum blockchain’indeki yükselen işlem ücretlerini gösterebiliriz. Ethereum’daki gaz ücretlerinin (gas fee) yükselmesiyle beraber kullanıcılar Binance Smart Chain’e yönelmeye başladı. Ethereum ve Binance arasındaki bu rekabet aslında bir anlamda iki platformun en büyük alım satım merkezleri arasında da yaşanıyor. PancakeSwap yavaş yavaş galip gelen taraf haline gelirken, bu performansı kendi coini CAKE’e de yansıdı. Cake fiyatları son 30 günde %138 artış gösterirken kendisine ait tüm zamanların en yüksek rekorunu 30 Nisan’da 43.96 dolara yükselerek kırdı.

blank

PancakeSwap’ın Hızlı Yükselişi

PancakeSwap, BEP-20 tokenlerinin alınıp satılabileceği bir merkeziyetsiz borsa (DEX). Özellikle de Staking ve Yield Farming gibi pasif gelir elde etme olanaklarındaki sayısız çeşitleri sayesinde platformun son aylardaki büyüme hızı giderek arttı. Kullanıcılar PancakeSwap’ta depoladıkları likiditeyle birlikte, aynen Uniswap’ta olduğu gibi getiri elde ediyorlar. UniSwap ile PancakeSwap arasındaki fark ise, PancakeSwap’ın Binance Smart Chain üzerinden çalışması nedeniyle çok daha az işlem ücretlerine ve işlemlerin hızlı tamamlanması gibi bazı özellikleri bulunması olarak tanımlanıyor.

Güncel olarak 60.000 kullanıcıya sahip olan PancakeSwap, Binance Smart Chain üzerinden çalışan açık ara en büyük platform olarak göze çarpıyor. Platformun yılın başındaki kullanıcı sayısı ise 8.000’di. Uniswap’ın ise halen PancakeSwap’tan kullanıcı sayısı olarak 12.000 fark ile önde olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Ağ aktivitesi bakımından ise PancakeSwap, Ethereum tabanlı rakibini geride bıraktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Binance Smart Chain, Ethereum Blockchain’ini İşlem Sayısı Olarak Geride Bıraktı

21 Nisan tarihinde ise Binance Smart Chain bir rekor kırarak bir günde 9.1 milyonun üzerinde işleme ev sahipliği yaptı. Bu işlemlerin yaklaşık %20’si ise PancakeSwap üzerinden gerçekleşti. PancakeSwap üzerinden gerçekleşen işlemlerin günlük olarak 2 milyonu aştığı düşünülüyor.

Kıyaslama yapmak gerekirse, Ethereum blockchain’i üzerindeki işlem sayısı 22 Nisan tarihinde 1.5 milyon ile rekor kırmıştı. Bu işlemlerin 247.000 kadarı ise Uniswap üzerinden gerçekleşti. Günlük alım satım hacmi bakımından da PancakeSwap Uniswap’ın 30 milyon dolar kadar önünde yer alıyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend