COVID-19 pandemisi devam ederken, seyahati kolaylaştırmayı amaçlayan blockchain tabanlı bir uygulama hayata geçirildi.

ICC AOKpass adlı uygulama, kullanıcıların COVID-19 durumlarını anında doğrulamasına olanak tanıyor. Blockchain firması Perlin’in CEO’su Dorjee Sun, CIR Magazine‘e verdiği röportajda; ICC AOKpass’ın bugün dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilen ortak küresel bir standart kullandığını söyledi. Uygulama herhangi bir ülkenin kural ve kanunlarına adapte olabiliyor ve kullanıcıların COVID-19 uygunluk durumlarını anlık olarak doğrulamalarına olanak sağlıyor.

ICC AOKpass, aralarında Singapur merkezli Energy Drilling ve International SOS’un da bulunduğu birkaç şirket tarafından test edildi. Firmalar, petrol sondaj platformuna gidecek olan ekip üyelerine öncesinde koronavirüs testi yaptılar ve bu testin sonuçlarını uygulamaya kaydettiler. Sonuçlar daha sonra uygulama üzerinden müşteriye gönderildi ve ekip üyeleri Tayland havaalanından kolayca ülkeye girebildiler.

International SOS Singapore genel müdürü Juliana Gim, ICC AOKpass sayesinde pandemi döneminde seyahatin daha kolay hale gelececeğini belirtiyor.

Juliana Gim; “ICC AOKpass’ın başarılı pilot uygulaması pek çok sektörde güvenilir ve standartlaşmış küresel bir sistemi hayata geçirmenin ilk adımı oldu. Pandemi döneminde bu uygulamanın yaygın bir şekilde benimseneceğini umuyoruz.” diye devam etti.

Pandemi döneminde pek çok firma, blockchain kullanarak seyahat kısıtlamalarını nasıl yönetebileceklerini araştırıyor.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın