3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Pantera Capital CEO’su: Bitcoin’de Daha Büyük Çöküşler Kapıda!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto paralar konusunda uzman Amerikan menşeili hedge fonu Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead’e göre bugün piyasada yaşanan çöküşün sorumlusu: Fed!

Binance indirim kodu

Morehead, Fed’in çok uzun süredir ağır hatalar yaptığını ve bunun yansımalarının şimdi daha fazla “büyük çöküş” yaşanması muhtemel olan kripto dünyasında yankılandığını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dan Morehead, Panter Capital’den önce Goldman Sachs Group’ta trader olarak çalışmış ve 35 yıllık deneyimi olan bir yatırımcı.

Morehead 35 yıllık iş hayatı boyunca ilk kez bu kadar kötü hataların yapıldığını gördüğünü söylüyor.

Morehead’e göre merkez bankasının yaptığı en büyük iki hata;

  • gecelik oranları çok düşük tutması
  • tahvil piyasasını manipüle etmesi

Ünlü CEO, Fed’in ilk hatayı yavaş yavaş düzeltmeye başladığını ancak ikincisinin halen farkında olmadığını ya da tam anlamadığını söylüyor.

Hedge fonu CEO’su yayınladığı bir notta, “Bu yanlışları düzeltmek çok acı verici olacak. Maalesef, Fed halen yaptıkları yanlışları anlamış görünmüyor” dedi.

Wall Street’teki birçok kişi tarafından Bitcoin’in görmezden gelindiği geçmiş yıllarda, bir Bitcoin fonu kuran Morehead, Terra ekosisteminin çöküşüne referansla, büyük dijital varlık projelerinin “zincirleme çöküşünün” sistemdeki kaldıracın ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Girdabın merkezinde ise, bu yıl dijital varlık fiyatlarındaki düşüşün ortasında kendilerini bir anda kaynar suda bulan bir grup hedge fonu ve kredi platformu var.

Geçtiğimiz günlerde bu tezin tam aksine piyasadaki çöküşte risk sermayedarlarının etkisi olup olmadığını değerlendirmiştik.

Ünlü CEO’ya göre Terra zaten başından beri sürdürülemez bir ekonomik/istikrar modeline sahipti.

Editörün notu: Bu konuyla ilgili de yaptığımız “Anchor protokolün %20’lik faizi sürdürülebilir mi?” başlıklı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Morehead’e göre benzer şekilde sıkıntılı bir süreç geçiren Celsius’un da risk yönetimi uygulamaları zayıf olduğu için bunlar başına geldi.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Toparlanmaya Başladı; Wall Street ise En Kötü Günlerinden Birini Yaşadı

Güç durumdaki kripto hedge fonu Three Arrows Capital için ise, aşırı kaldıraç kullandıklarını ve marj çağrılarını karşılayamadıklarını belirtti.

Morehead’e göre bu üç çöküş piyasadaki en büyük çöküşlerdi. Ve maalesef daha büyük çöküşlerin henüz gerçekleşmediğini düşünüyor.

“Muhtemelen önümüzdeki bir veya iki ay içinde çökecek birkaç tane daha proje var” diyen Headmore, “İflas eden her kaldıraçlı kuruluş, geriye bir dizi sorun bırakır” diyor.

Firmasının varlıklarının büyük bir bölümünü Mayıs ayı sonlarında Bitcoin’e kaydırdığını ve piyasanın tekrar sağlam bir zemin bulması durumunda, Bitcoin’den daha yüksek riskli ve daha yüksek getirili olan altcoinlere geri dönmenin mantıklı olacağını da sözlerine ekledi.

Morehead, bazı büyük altcoinlerin uzun vadede yükseliş eğiliminde olacaklarını, ancak böylesi bir zamanda yani piyasanın düşüşte olduğu bir dönemde Bitcoin’de kalmanın riski azaltacağını belirtti.

Morehead, Fed’in tahvil piyasasındaki manipülasyonunun ise yıkıcı olduğunu söyledi.

Morehead’e göre, merkez bankası tarihinin yaklaşık bir asırlık döneminde faiz oranlarını asla gecelik oranların üzerine çıkarmamıştı. Morehead ayrıca merkez bankasının tarihinde asla milyonlarca kişiye “neredeyse bedava para” verdiğinin görülmediğini de ekledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar