3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Sıkı Para Politikaları Yüzünden Yatırımcılar Bitcoin’i Terk Edip Altına Yöneliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor başta olmak üzere pek çok Bitcoin savunucusu işadamı ve yatırımcı, Bitcoin’in enflasyona karşı iyi bir koruma aracı olduğunu düşünüyor.

Binance indirim kodu

Ancak Bitcoin’in emtia piyasaları ile olan negatif korelasyonu bu iddiayı çok desteklemiyor. 2022’ye girişle birlikte Bitcoin ve onunla birlikte kripto para piyasası düşüşe geçmiş ve Bitcoin’in zor zamanlarda “güvenli liman” olma iddiası soru işaretlerine neden olmuştu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şubat ayında yaptığımız bir diğer haberde analistlerin görüşlerine yer vermiş ve Bitcoin’in altın karşısında kaybettiğini yazmıştık. Şubat ayında, 22V Research firması yayınladığı bir notta, yaşanan bu son jeopolitik kargaşada, her sorunun yanıtı olduğu iddia edilen Bitcoin’in sessizce zayıfladığını ve baş düşmanı altının performansının belirgin şekilde altında kaldığını ifade etmişti.

Bugün için baktığımızda ise Bitcoin ve altın için 50 günlük korelasyon katsayısı eksi 0.4 civarında ve bu 2018’den bu yana en düşük seviye.

Bloomberg’in yayınladığı grafiğe göre (aşağıda görebilirsiniz), Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon 2018’den bu yana en negatif görünümde.

Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon 2018'den bu yana en negatif görünümde.
Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon 2018’den bu yana en negatif görünümde.

Analistler, Bitcoin’in hem yüksek faiz, hem yüksek enflasyon ve hem de global kaos ortamında ilk kez test edildiğini belirtip, yatırımcıların yeni maceralar yerine altın gibi geleneksel limanları tercih ettiğini söylüyorlar. Zira altın bin yıldır enflasyondan korunmak için en iyi yatırım aracı olduğunu ispatlamış durumda.

Bitcoin savunucuları ise, Bitcoin’in sınırlı 21 milyon token arzı sayesinde zamanla değerini kanıtlayacağını savunuyorlar.

MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor, yakın tarihli bir röportajında, “şirketimi enflasyonist bir ortamda doğru konumlandırabilmek için bilançomuzu Bitcoin’e dönüştürmekten daha iyi bir şey düşünemediğini” dile getirmişti.

Yine Bloomberg’in yayınladığı aşağıdaki grafiğe göre Bitcoin ile emtia piyasaları arasındaki korelasyon son yılların en düşük seviyelerinde.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyat Metriği Yeniden "Satın Al" Şeklinde Yanıp Sönmeye Başladı
Bitcoin ile emtia piyasaları arasındaki korelasyon son yılların en düşük seviyesinde.
Bitcoin ile emtia piyasaları arasındaki korelasyon son yılların en düşük seviyesinde.

Şimdilik, Bitcoin Nasdaq 100 endeksi ile sıkı bir şekilde ilişkili olmaya devam ediyor ve ABD’nin para politikalarını sıkılaştırmasından dolayı yatırımcılar Bitcoin’i terk ediyor gözüküyor.

Nasdaq 100 bu yıl yaklaşık %15 düşerken, dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin yaklaşık %16 değer kaybetti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar