26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

Paxful, ABD Yaptırımları Nedeniyle Venezuela’dan Çekildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Paxful, Venezuela içinde hizmet vermeye devam etmenin son derece riskli olduğunu belirterek Venezuelalı kullanıcılarına veda etti.

Binance indirim kodu

Bu sabah itibariyle, bir Kuzey Amerika Bitcoin borsası olan Paxful’un Venezuelalı kullanıcıları, platformun kendilerine veda ettiğini açıklayan bir e-posta aldı.

Binance indirim kodu

Platform, yaptığı açıklamada, “Venezuela piyasasındaki baskılı ortam ve Paxful’un kendi risk değerlendirmeleri ile ilgili endişeleri sebebiyle Venezuela’daki faaliyetlerimizi durduracağımızı bildirmekten üzüntü duyuyoruz” dedi. Birkaç aydır ellerinden gelen çabanın gösterildiğini belirten açıklamalarda; mevcut riskler nedeniyle inanılmaz zor olan Venezuela’dan çekilme kararını vermekten başka seçeneğin kalmadığı ifade edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kuzey Amerikalı bir Bitcoin borsası olan Paxful, ABD tarafından Venezuela üzerinde uygulanan yaptırım kararları değiştiği takdirde ülkede yeniden hizmet sunmaya başlayabileceklerini belirtti.

Yaptırımlar OFAC Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkıyor

ABD tarafından Güney Amerika ülkesi Venezuela üzerinde uygulanan yaptırımlar kapsamında, bu yaz dönemi içerisinde ülkenin en büyük bankası olan Banco de Venezuela’daki hesapların kullanımı yasaklanmıştı. Daha sonrasında alınan bir kararda ise devlet onaylı kripto para birimini destekleyen borsalar arasından Petros’un kullanılması yönünde açıklama yapılmış ve bundan farklı herhangi bir işlemin gerçekleştirilmesi ve kullanılması engellenmişti.

Paxful tarafından Twitter’da yapılan bir açıklamada ise; bahsi geçen zahmetli ve zorlayıcı düzenlemelerin Venezuela yönetimi kaynaklı olarak ortaya çıkmadığının altı çizilmiş, tüm bu baskı sürecinin bizzat ABD Hazine Bakanlığı’nın bir parçası olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yönetildiği iddia edilmişti.

Venezuela’ya yönelik gerçekleştirilen OFAC yaptırımları, Amerikalıların Venezuela hükümeti veya hükümetin sahip olduğu işletmelerle karşılıklı faaliyet yürütmesini ve diğer alanlarda iş birliği geliştirmesini kısıtlıyor. Ayrıca ülkede yer alan finans kurumları için de hayli zorlayıcı evrak prosedürleri yürürlükte yer alıyor.

İlgili Haber:  Yearn.Finance Kurucusu Uniswap Delegeliğinin Peşinde

Baskılar Nedeniyle Zarar Ediyordu

Tüm bu baskılı atmosfer nedeniyle Venezuela içerisinde fazla iş yapamayan Paxful için de söz konusu ABD menşeli düzenlemeleri gerçekleştirmenin maliyeti bir hayli fazla olabilir. Useful Tulips’den alınan veriler ışığında, LocalBitcoins geçtiğimiz hafta Venezuela’da 4.5 milyon dolar seviyesinin üzerinde hareket ederken, Paxful ise 25.000 doların altında bir hareketlilik açıkladı.

Fakat diğer borsaların söz konusu yaptırım riskleri anlamında çok farklı bir arzusu ve bütçesi olduğunu belirtmekte de fayda var. Binance gibi merkezi borsalardan HodlHodl gibi merkezi olmayan ticaret platformlarına kadar pek çok farklı platform Venezuela’da hizmet vermeye başladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar