Paxful, Venezuela içinde hizmet vermeye devam etmenin son derece riskli olduğunu belirterek Venezuelalı kullanıcılarına veda etti.

Bu sabah itibariyle, bir Kuzey Amerika Bitcoin borsası olan Paxful’un Venezuelalı kullanıcıları, platformun kendilerine veda ettiğini açıklayan bir e-posta aldı.

Platform, yaptığı açıklamada, “Venezuela piyasasındaki baskılı ortam ve Paxful’un kendi risk değerlendirmeleri ile ilgili endişeleri sebebiyle Venezuela’daki faaliyetlerimizi durduracağımızı bildirmekten üzüntü duyuyoruz” dedi. Birkaç aydır ellerinden gelen çabanın gösterildiğini belirten açıklamalarda; mevcut riskler nedeniyle inanılmaz zor olan Venezuela’dan çekilme kararını vermekten başka seçeneğin kalmadığı ifade edildi.

Kuzey Amerikalı bir Bitcoin borsası olan Paxful, ABD tarafından Venezuela üzerinde uygulanan yaptırım kararları değiştiği takdirde ülkede yeniden hizmet sunmaya başlayabileceklerini belirtti.

Yaptırımlar OFAC Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkıyor

ABD tarafından Güney Amerika ülkesi Venezuela üzerinde uygulanan yaptırımlar kapsamında, bu yaz dönemi içerisinde ülkenin en büyük bankası olan Banco de Venezuela’daki hesapların kullanımı yasaklanmıştı. Daha sonrasında alınan bir kararda ise devlet onaylı kripto para birimini destekleyen borsalar arasından Petros’un kullanılması yönünde açıklama yapılmış ve bundan farklı herhangi bir işlemin gerçekleştirilmesi ve kullanılması engellenmişti.

Paxful tarafından Twitter’da yapılan bir açıklamada ise; bahsi geçen zahmetli ve zorlayıcı düzenlemelerin Venezuela yönetimi kaynaklı olarak ortaya çıkmadığının altı çizilmiş, tüm bu baskı sürecinin bizzat ABD Hazine Bakanlığı’nın bir parçası olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yönetildiği iddia edilmişti.

İlgili Haber:  Paxful, Bitcoin ile İnşa Ettiği Dördüncü Okulunu Nijerya'da Açıyor

Venezuela’ya yönelik gerçekleştirilen OFAC yaptırımları, Amerikalıların Venezuela hükümeti veya hükümetin sahip olduğu işletmelerle karşılıklı faaliyet yürütmesini ve diğer alanlarda iş birliği geliştirmesini kısıtlıyor. Ayrıca ülkede yer alan finans kurumları için de hayli zorlayıcı evrak prosedürleri yürürlükte yer alıyor.

Baskılar Nedeniyle Zarar Ediyordu

Tüm bu baskılı atmosfer nedeniyle Venezuela içerisinde fazla iş yapamayan Paxful için de söz konusu ABD menşeli düzenlemeleri gerçekleştirmenin maliyeti bir hayli fazla olabilir. Useful Tulips’den alınan veriler ışığında, LocalBitcoins geçtiğimiz hafta Venezuela’da 4.5 milyon dolar seviyesinin üzerinde hareket ederken, Paxful ise 25.000 doların altında bir hareketlilik açıkladı.

Fakat diğer borsaların söz konusu yaptırım riskleri anlamında çok farklı bir arzusu ve bütçesi olduğunu belirtmekte de fayda var. Binance gibi merkezi borsalardan HodlHodl gibi merkezi olmayan ticaret platformlarına kadar pek çok farklı platform Venezuela’da hizmet vermeye başladı.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here