Paypal Tüm Bitcoin Arzını Ele mi Geçirecek?

Bitcoin artarken Pantera Capital yayınladığı raporda bundan sonraki bitcoin arzının Paypal ve Square tarafından alınabileceğini iddia etti.

Bitcoin, durağan geçen üç yılın ardından, bu hafta 20.000 $’lık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin bu sayede yeniden ilgi odağı olmayı başardı.

Bitcoin fiyatı, yılın başından bu yana, Wall Street ve büyük yatırımcılarının yeni ilgisini tetikleyen para arzındaki eşi görülmemiş artış nedeniyle neredeyse üç kat arttı.

Ödeme devi PayPal, geçen ay bitcoin satın alma ve harcama hizmetlerini desteklemeye başlayacağını açıkladıktan sonra, blok zinciri yatırım şirketi Pantera Capital bir “bitcoin kıtlığı” ilan etti. Pantera Capital, PayPal’ın “yeni bitcoin arzının neredeyse %70’ini zaten satın aldığını” iddia ediyor.

PayPal duyuruda, kripto özelliklerinin düzenleyici, teknolojik ve likidite yönlerini ele almak için New York merkezli bitcoin ve kripto para birimi altyapı sağlayıcısı Paxos’u kullanacağını söyledi.

“PayPal yayına girdiğinde, hacim patlamaya başladı. Paxos tarafından işletilen bitcoin ve kripto borsası itBit’in hacmindeki artış, başlangıçtan sonraki dört hafta içinde PayPal’ın yeni bitcoin arzının neredeyse %70’ini satın aldığını gösteriyor.” Pantera Capital, PayPal’ın ve Square’e ait Cash App’ın artık “yeni çıkarılan tüm bitcoinlerin %100’ünden fazlasını satın alabileceğini” de raporuna ekledi.

Bitcoin ve kripto para birimi topluluğundaki pek çok kişinin uzun süredir yeminli düşmanı olan PayPal, 346 milyon kullanıcısına bitcoin ve bir avuç diğer büyük kripto para satın alma ve harcama planlarını açıkladığında finans ve teknoloji dünyasında şoka sebep oldu.

Haber, bitcoin fiyatının Ekim ortasından bu yana neredeyse %75 arttığını gören bir Bitcoin boğa koşusunu başlattı.

Pantera Capital’in raporu, “Bu ralli, 2017’den çok daha sürdürülebilir. Temel farklılıklardan biri, şu anda Bitcoin’e yatırım yapmanın kolaylığı. Bu da PayPal, Cash App, Robinhood, vb. yapılar sayesinde oluyor.”

  BitFlyer, Bitcoin Erişimini Kolaylaştırmak için PayPal ile Entegre Oluyor

Destansı 2017 rallisinde yıl başında 1000 doların altında olan Bitcoin, yıl sonunda 20000 doları görmüştü. Ancak bitcoin 2018’de 3.000 dolara düştü. O zamandan beri, bitcoin bu yılki son rallisine başlamadan önce 10.000 dolar civarında seyrediyordu.

Pantera, “daha fazla insan ve daha büyük finans kurumları Bitcoin satın aldıkça arz kıtlığının daha da dengesiz hale geleceğini” savunuyor. “Arz ve talebin dengelenmesinin tek yolu daha yüksek bir fiyattan geçiyor.”

bitcoin, bitcoin price, chart

Tüm arz Paypal için

“Yukarıdaki grafikteki kesikli yatay çizgi, yeni çıkarılan bitcoinlerin toplam arzını ve orijinal itBit hacmini temsil ediyor. Büyümeleri devam ederse, PayPal tek başına yeni çıkarılan bitcoin’in tamamından daha fazlasını haftalar içinde satın alıyor olacaktır.”

Bu arada, bitcoin ve kripto para birimi endüstrisindeki diğer kaynaklar da son haftalarda yeni kullanıcı sayısında bir artış olduğu bildirdi. Bu da, bitcoin’in son rallisine katkıda bulunmuş olabilir.

Latin Amerika’nın en büyük bitcoin ve kripto borsalarından biri olan Bitso Alpha’nın direktörü Eduardo Arenas, “Fiyat hareketi başladığında yeni kullanıcı dalgaları görüyoruz. Ancak, geçen yıl daha sakin zamanlarda önemli kullanıcı büyümesi gördük,” dedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın